19 / 08 / 2022

İzmir Örnekköy’de kentsel dönüşüm için iki ihale birden!

İzmir Örnekköy’de kentsel dönüşüm için iki ihale birden!

İzmir Büyükşehir Belediyesi yüzde 100 uzlaşı ve yerinde dönüşüm ilkeleri doğrultusunda kentsel dönüşüm çalışmaları hızla sürüyor. Büyükşehir, Örnekköy’de birinci etap kapsamında 130 konut ve 13 işyerinin inşaatını tamamlayan ve hak sahiplerine önümüzdeki günlerde teslim etmeyi amaçlıyor.Yedi ayrı bölgede yüzde 100 uzlaşı anlayışıyla kentsel dönüşüm çalışmalarını sürdüren  İzmir  Büyükşehir Belediyesi, Örnekköy’de iki ihaleye birden hazırlanıyor. Birinci etap kapsamında 130 konut ve 13 işyerinin inşaatını tamamlayan ve hak sahiplerine önümüzdeki günlerde teslim etmeyi amaçlayan Büyükşehir, bu Temmuz ve Ağustos aylarında ikinci ve üçüncü etap için kat karşılığı yapım ihalesine çıkıyor. İkinci etabın ihalesi 16 Temmuz’da, üçüncü etabın ihalesi ise 13 Ağustos’ta gerçekleşecek.

İzmir Büyükşehir'de yer alan habere göre; hak sahipleriyle noter huzurunda kuraları tamamlanan ikinci etapta 170 konut ve 20 işyeri, üçüncü etapta ise 600 bağımsız birim yapılacak. Projenin diğer etapları için de ihale hazırlığına devam ediliyor. Yaklaşık 6 bin kişinin yaşadığı 180 bin metrekare büyüklüğündeki Örnekköy Kentsel Dönüşüm Alanı’nda etaplar şeklinde inşa edilen proje tamamlandığında toplamda 3 bin 520 adet konut ile 338 adet işyeri inşa edilecek.

Diğer bölgelerde de çalışmalar hızlandırılıyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kentsel dönüşüm çalışmasının gerçekleştirildiği Uzundere’de ikinci etap çalışmaları kapsamında 67 bin metrekarelik inşaat alanındaki 436 konut ve 40 işyeri de 2020 yılının ikinci yarısında hak sahiplerine teslim edilmesi planlanıyor. Uzundere'de diğer etaplar için ihale hazırlığına devam ediliyor. Birinci etap ise tamamlandı.

Gaziemir Aktepe-Emrez mahallelerinde 10 bin konut-işyeri-turizm-ticaret birimi inşa edilecek. 80 bin metrekarelik inşaat alanına sahip birinci etapta 600 bağımsız birim için ihale hazırlığı sürüyor.

Yaklaşık 3 bin 200 kişinin yaşadığı Ege Mahallesi'nde de birinci etapta yaklaşık 300 konutun yer aldığı iki blok ile yaklaşık 728 ofis ve konutun bulunduğu bloğun yapımı için uygulama projesi hizmet alımı ihale çalışmalar devam ediyor.

Bayraklı ve Ballıkuyu dönüşüm alanlarında hak sahipleriyle uzlaşma görüşmeleri süren Büyükşehir, Çiğli Güzeltepe’de 2020 yılı içinde projeyi tanıtıp hak sahipleriyle uzlaşma görüşmelerine başlıyor. 

İzmir Örnekköy 2.Etap ve 3. Etap kentsel dönüşüm projeleri ihaleye çıkıyor!