27 / 09 / 2022

İzmir Uluslararası Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı başladı!

İzmir Uluslararası Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı başladı!

23. Marble-Uluslararası Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı, Fuar İzmir’de törenle açıldı.Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, açılışta doğaltaş ocak işletme ruhsatları ile ilgili açıklama yaparak, 215 ruhsatın onaylandığını belirtti. Doğaltaş sektörünün en büyük uluslar arası fuarlarından biri olan 23. Marble-Uluslararası Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı, Fuar İzmir’de törenle açıldı. Açılış töreninde konuşan Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, bir süredir bekletilen doğaltaş ocak işletme ruhsatlarının yeniden verilmeye başladığını açıkladı ve İzmir’e gelirken 215 ruhsatın onayını imzaladığını müjdeledi.


Eroğlu, “Dün (önceki gün) gerçekleşen BakanlarKurulu toplantısının ardından Başbakanımız, bu fuarın çok önemli olduğunu ve mutlaka katılmam gerektiğini belirtti ve ‘Sektörün desteklenmesi için ne yapılması gerekiyorsa yapalım’ diye söyledi. Size elimiz boş gelmedik bir de müjde getirdik. İzin sürelerinin kısaltılması konusunda orman teşkilatı olarak ORBİS adıyla büyük bir proje hazırladık. Bunu uygulamaya geçirdik, bu süreleri kısaltacağız. Bu çok önemliydi, 215 imzayı hemen attık. Bu konuyu hızlandırmak için bakanlık olarak gayret ediyoruz” dedi. Bakan Eroğlu doğaltaş sektöründen KDV’nin kalkmasına yönelik talepler geldiğini, bunu da Başbakan ve ilgili bakanlarla oturup çözmek için çalışacaklarını belirtti.


Marble’a 30 ülkeden 214 firma katıldı


Bu yıl 23’üncü kez kapılarını açan Uluslararası Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı MARBLE’ın açılışına Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun yanı sıra  İzmir  Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Orman Genel Müdürü İsmail Üzmez, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Abdülkerim Yörükoğlu, İzmir milletvekilleri, İzmir Valisi Erol Ayyıldız, Aydın Valisi Ömer Faruk Koçak, Uşak Valisi Ahmet Okur, Afyonkarahisar Valisi Aziz Yıldırım, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Çin’in İzmir Başkonsolosu Zengxian Liu, İzmir’in İtalya Konsolosu Luigi Mattiolo, Ege Maden ve Doğaltaş İhracatçıları Birlik Başkanı Mevlüt Kaya ile ilçe belediye başkanları ve sektör temsilcileri katıldı.


İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Marble’ın ekonomik büyüklük açısından sektöründe dünyanın en büyüğü olduğuna dikkat çekerek, fuarda bu yıl ülke içinden 48 ilden 895 yerli firmanın yanı sıra, uluslar arası katılımda ise 30 ülkeden 214 firmanın stand açtığını aktardı. Ege Maden ve Doğaltaş İhracatçıları Birliği Başkanı Mevlüt Kaya ise kısa bir süre önce Çin’de katıldıkları Xiamen Fuarı’ndan çok iyi bağlantılarla döndüklerini, Marble’ın da çok verimli geçeceğini umduklarını belirtirken, Türkiye Mermer Doğaltaş ve Makinaları Üreticileri Birliği Başkanı Raif Türk, sektörün bu sezon dayanışma bilincini geliştirmiş olması ve işbirliği ruhu içinde çalışmasına yönelik dileklerde bulundu.


İtalya, tasarım ve teknolojisini Türk firmalarına sunmak istiyor


Marble’a katılmak üzere İzmir’e gelen İtalya Dış Ticaret Ajansı (ITA) Müdürü Aniello Musella, doğaltaş sektöründe İtalya’nın teknoloji ve tasarım gücü ile Türk firmalarının üretim kabiliyetini ve hammadde avantajlarını buluşturmak amacıyla işbirlikleri kurmak istediklerini söyledi. İzmir İtalya Konsolosu Luigi Lannuzzi ile birlikte düzenlediği basın toplantısında, 23. Marble’a 79 fi rmayla katılıyor olmanın Türkiye’nin doğaltaş sektörüne verdikleri önemin bir göstergesi olduğunu ifade eden Musella, İtalya’nın her alanda işbirliğine açık olduğunu belirterek, 67 ülkede 79 ofi si olan ITA’nın 1987 yılından beri Türkiye’de hizmet verdiğini, yalnızca geçen yıl 250 organizasyonla Türk yatırımcısını İtalya’da ağırladıklarını ve bunun sonucunda ticareti artırmayı başardıklarını söyledi. Musella, “Marble ise çok daha önemli bir fuar. 79 İtalyan firmasının gelmesi de bunun açık göstergesi” diye konuştu. İtalya ve Türkiye’nin doğaltaşın “doğal” partnerleri olduğunu söyleyen Musella şöyle devam etti: “Özellikle mermer işlemede ‘gelişen’ teknolojiyi tanıtmak ve Türk doğaltaş sektörünün katma değeri yüksek ürünler elde edebileceğini göstermek istiyoruz. Bu konuda bizim kapımız tüm bilgilendirmelere açık. İşbirliği her iki tarafında büyük kazancı olacaktır.”


Dünya
Geri Dön