İzmir'de büyük deprem bekleniyor mu?

İzmir'de büyük deprem bekleniyor mu?İzmir'de dün peş peşe meydana gelen depremler vatandaşları tedirgin etti. İzmir sakinleri, şehirde büyük bir deprem beklenip beklenmediğini merak etmeye başladı. Jeofizik Uzmanı Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, konuya ilişkin açıklamalar yaptı.


Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) tarafından dün İzmir'de Menderes merkez üssü olan  4,3 ve 4,2 şiddetinde iki sarsıntı yaşandığını açıkladı. 

Cumhuriyet Gazetesi'nde yer alan habere göre; kandilli Rasathanesi tarafından merkez üssünün Kuşadası Körfezi, şiddetinin ise 4.1. ile 4 şeklinde açıklandığı, İzmir'de de hissedilen sarsıntılara ilişkin AFAD da açıklamalarda bulundu.

 İzmir

AFAD, depremin merkez üssünün  İzmir  Menderes olduğunu; saat 14:14'te yaşanan depremin şiddetinin 4,3 olarak belirlendiğini, saat 14:18'de yaşanan sarsıntının şiddetinin ise 4.2 olduğunu açıkladı.

İzmir'de peş peşe meydana gelen bu depremlere ilişkin değerlendirmelerde bulunan Jeofizik Uzmanı Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, şöyle konuştu:

 İzmir

"Bu sarsıntılar normal. Geçen yıl 30 Ekim'de Sisam'da 7 büyüklüğünde bir deprem meydana gelmişti. Bunun artçılarını bekliyorduk. Ama bu artçılar bir türlü istediğimiz sayıda ve büyüklükte olmamıştı. Dolayısıyla şu an bu depremin artçıları geliyor. Evet biraz korkutur. Ama, İzmir ve Kuşadası'nda ağır hasarlı binaların yıkımı başladı.

Bence, şu an İzmir'de bir deprem olacağına ilişkin belirti yok. Kuşadası ve Sisam'da olabilir, İzmir'e de onun dalgaları gelir. Yani, başka yerde olmuş bir depremin dalgaları şu an İzmir'e geliyor. İzmir'de bir deprem olursa şaşırırım. Kuşadası'nda da daha büyük bir deprem beklentisinde değilim. İzmir için de deprem henüz erken."

Naci Görür'den İzmir depremlerine ilişkin dikkat çeken açıklama!

Prof. Dr. Hasan Sözbilir'den İzmir depremi açıklaması!