İzmir'de büyük deprem bekleniyor mu?

İzmir'de büyük deprem bekleniyor mu?


Jeofizik yüksek Prof. Dr. Ahmet Övgün Ercan, İzmir'de büyük depremin ne zaman olacağına ilişkin açıklamalarda bulundu. Prof. Dr. Ahmet Övgün Ercan, İstanbul depremiyle ilgili de tüyler ürperten açıklamalarda bulundu.


Kuşadası Belediyesi'nin gerçekleştirdiği kurultayda deprem uzmanı, jeofizik yüksek Prof. Dr. Ahmet Övgün Ercan tüyler ürperten açıklamalarda bulundu. 

Sözcü Gazetesi'nden Latif Sansür'ün haberine göre;  İzmir  ile Kuşadası çevresinde olası depremlere ilişkin yorumlar yapan Ahmet Ercan, İzmir ve çevresindeki depremleri oluş seneleri ve deprem oluşum sırasına göre değerlendirerek yaptığı çalışmayla ilgili bilgi verdi. 

İzmir

İzmir, Sisam, Torbalı, Midilli, Bergama bölgesi ile Kuşadası'nı da etkileyecek depreme ilişkin, “Geliştirdiğim uzun kestirimli hesaplara göre İzmir ve çevresi için deprem beklentim 2081. Hesaplamalarda 10 yıl, 5 yıl yanılmalar olabileceği için bu bölgede 2070 ile 2090 yılları arasında İzmir ve Kuşadası'nı da etkileyecek bir deprem bekliyorum. Bu bölgenin en büyük depremi 7, geçmişte de daha büyük deprem yok. İstanbul için 2045'i aynı yöntemle buldum” açıklamasında bulundu.

İzmir

“EKONOMİ DÜZGÜN DEĞİLSE DEPREM ÖLDÜRÜR” 

Depremin öldürücü etkisinin ekonomiyle ilgisi bulunduğunu dile getiren Ercan, “Bir ülkenin ekonomisi düzgün değilse deprem öldürür. Bu kural hiç değişmez. Depremde ölen her bir kişinin Türkiye Cumhuriyeti devletine maliyeti 1 milyon 250 bin dolardır. Oysa insanlar ölmeden önce bir kişi için yapılması gereken harcama sadece 500 dolardır. Türkiye birinci derece deprem ülkesi olmadığı halde dünyada depremde en çok hasar alan ilk 5 ülkeden biridir” diye konuştu.

İzmir'de büyük deprem olacak mı?

İzmir'de büyük deprem kapıda!