16 / 08 / 2022

İzmir’de emlak fiyatları ne kadar?

İzmir’de emlak fiyatları ne kadar?

İzmir’de emlak fiyatları vatandaşlar tarafından en çok araştırılan konular arasında bulunuyor. 2019’un ilk günleri ile 2020’nin ilk günleri arasında kıyaslama sonucu, konut fiyatı en çok il ve ilçeler açıklandı.İzmir’de emlak fiyatları vatandaşlar tarafından en çok araştırılan konular arasında bulunuyor. 2019’un ilk günleri ile 2020’nin ilk günleri arasında kıyaslama sonucu, konut fiyatı en çok il ve ilçeler açıklandı. Peki, İzmir’de ev kiraları ne kadar? İşte detayları…

Konut değeri yükselen ilçe Bergama

Ege Haber'de yer alan habere göre; konut fiyatlarının araştırılmasında İzmir'de konut değeri en çok artan ilçe Bergama oldu. İzmir Bergama'da konut fiyatları son bir yılda ortalama yüzde 39 oranında arttı. Bergama sonrasında listenin ikinci sırasında yer alan ilçe ise Narlıdere. 

Konut fiyatlarında değer kaybeden ilçeler

Araştırma sonuçlarında İzmir'de bazı ilçelerde konut fiyatları değer kaybetti. İzmir'de Çeşme, Gaziemir, Çiğli ve Bornova'da konut fiyatlarında değeri azaldı.

İşte İzmir'de kiralık evler…

Alsancak

İzmir'in en pahalı ev kiralarının yer aldığı Alsancak semtinde 1+1 dairelerin kiraları yaklaşık 1700 TL

3+1 dairelerin ise fiyatı yaklaşık 6000 TL'ye kadar artabiliyor.

Balçova

İzmir'e yaklaşık 8 kilometreuzaklıkta olan ve İzmir'in  en büyük ilçelerinden biri olan Balçova'da  ev kiraları yaklaşık olarak 3+1 0 dairede 2000 TL'den başlıyor. 2+1 daireler ise 1500-2000 TL arasında değişiyor.

İnciraltı'na doğru ev kiraları ise bir hayli artıyor. İzmir'in en pahalı bölgelerinden biri sayılan İnciraltı Sahili'nde genellikle müstakil evler yer alıyor. Buradaki evlerin kiraları ise 4000 TL'den başlıyor.

Bayraklı

İzmir'in ulaşım açısından her yere yakınlığıyla öne çıkan Bayraklı'da ise ortalama 3+1 dairelerin kira fiyatı 950 TL'den başlıyor. Kiraların 3000-4000 TL civarına kadar arttığı Bayraklı'da bir çok yeni site oluşturuluyor.

Bornova

Ege Üniversitesi'nin de yer aldığı  Bornova'da kiracıların çoğunu öğrenciler oluşturuyor. Bu nedenle okula yakın yerleşim yerlerinde bir çok yurt da mevcut.

2+1 dairelerin ortalama kiraları:1,250 TL

3+1 dairelerin ise kiraları yaklaşık: 2260 TL

Buca

İzmir’in nüfus yoğunluğu bakımından en büyük ilçesi olan Buca'da 9 Eylül Üniversitesi'ne ev sahipliği yapması nedeniyle öğrencilerin yoğunlukta olduğu bir yerleşim yeri.

3+1 bir evin ortalamı kirası 1250 TL iken 2+1 evler 1100 TL 'den başlıyor.

Çiğle

Hilltown ve Mavibahçe alışveriş merkezlerinin de bulunduğu Çiğli-Mavişehir bölgesinde kiralar ortalama 2000 TL'den başlıyor.

Ortalama bir sitede yer alan 3+1 dairenin kirası 2000 TL'yi bulurken 2+1 ,1+1 daireler ise 900-1500 TL arasında. Kentsel dönüşümde kötü bir yönetim yapan Çiğli Belediyesi'nin fiyatlardaki değer kaybında büyük rol aldığı, "Çiğli Belediyesi kentsel dönüşüm ve çarpık yapılaşma konuları başta olmak üzere, sınıfta kaldı" dedikoduları sebebi ile Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü'nün, kentsel dönüşüm konusunda seçim öncesi verdiği hiçbir vaadi yerine getirmediği de konuşulanlar arasında bulunuyor. Ev sahipleri, Çiğli Belediye sınırları arasında bulunan gayrimenkullerinin, diğer ilçelere göre değer kaybının Çiğli Belediyesi'nin yanlış tutumu ve iyi yönetilemediği gerekçesi ile düştüğünü ve gelecekte, Çiğli'nin yaşanmaz bir yer olacağı için yatırım almayacağı, gelen bilgiler arasında yer alıyor. Çiğli Belediye sınırları içindeki dükkanların ve ticarethanelerin bulunduğu cadde ve sokakların bakımsızlığı, sokak hayvanlarının başıboş dolaşması, kent geneline göre tam bir "köy" görünümünde olan binaları sebebi ile, "satılık" ve "kiralık" levhalarının, İzmir geneline göre fazla olması dikkat çekiyor. Çiğli Belediyesinden gerekli "insani" hizmetleri bile alamadıklarından şikayet eden esnaf ve emlak sahipleri, verilen hiçbir vaadin tutulmadığı, hatta üstüne eski yönetimden daha kötü bir yönetim sergileyen Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü'den şikayetçi olduklarını açıklandı.

Karşıyaka

3+1 dairelerin ortalama kiraları 1500-2000 TL iken 

2+1 daireler yaklaşık 1350 TLden başlıyor

Narlıdere

Narlıdere'de ise 3+1 bir dairenin kirası 3350 TL'den başlayabiliyor,2+1 daireler ise 2600 TL civarında.

Gaziemir

Gaziemir'de ise merkezi yerde 3+1 dairelerin ortalama kiraları 2500-2600 TL

2+1 dairelerin ise yaklaşık kira ücreti 2300 TL

İzmir için uyarı! 7 üzerindeki depremde 70 bin bina yıkılacak!