İzmir'de kentsel dönüşüm hızlanacak!

İzmir'de kentsel dönüşüm hızlanacak!TBMM Depreme Karşı Alınabilecek Önlemleri Araştırma Komisyonu toplantısında İzmir'de yapılacak kentsel dönüşüm çalışmaları ele alındı. Toplantıda kentsel dönüşümün hızlandırılması için atılacak adımlar değerlendirildi. 


TBMM Depreme Karşı Alınabilecek Önlemleri Araştırma Komisyonu üyeleri İzmir'deki programları dahilinde  İzmir  Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'i ziyaret ettikten sonra Tarihi Havagazı Fabrikası Kültür Merkezi’nde büyükşehir belediyesinin bilgilendirme toplantısına katılım sağladı.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre; TBMM Deprem Araştırma Komisyonu Başkanı ve AK Parti Sakarya Milletvekili Recep Uncuoğlu, yaptığı açıklamada, 10 Kasım 2020'den bu güne depremin zararlarını azaltmanın yolları ve depreme karşı alınacak önlemlerle ilgili çalıştıklarını belirtti. 

Bu kapsamda 15 toplantı gerçekleştirdiklerini 2 bin 150 sayfa tutanak, 65'ten fazla rapor oluşturduklarını kaydeden Uncuoğlu, şunları söyledi: 

"Mevzuatla ilgili yapılması gerekenler, risk haritalandırma, afet yönetimi, yapı stoku, finans kaynakları yaratma, toplumsal farkındalık başta olmak üzere kapsamlı bir rapor hazırlıyoruz. Deprem yaşamış kentlerin belediye başkanlarını da komisyon toplantılarımıza davet ediyoruz. İzmir ve Elazığ depremleri oldukça yeni sayılabileceği için bu illeri özel olarak ziyaret etmek, buradaki çalışmaları yerinde incelemek istedik. İzmir'in ardından 11-12 Mart tarihlerinde Elazığ'da incelemelerde bulunacağız. 20 Mart'ta komisyon çalışmamızı tamamlıyoruz. İzmir'deki çalışmaların da bu açıdan bize katkı sağlayacağını düşünüyoruz."

İzmir

Uncuoğlu, güvensiz yapı stokunu güvenli hale dönüştürme konusunda kaynakların sınırlı olduğunu ve bu konuda toplum farkındalığının da yetersiz olduğunu söyleyerek "Vatandaşı kentsel dönüşüme teşvik etme açısından Büyükşehir Belediye Meclisinin aldığı karar ve ortaya koyduğu yaklaşım çok önemli. Bu konuda kritik bir etkisi olacağını ve kentsel dönüşümü hızlandıracağını düşünüyoruz." dedi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer de orta hasarlı yapılarla ilgili mevzuatta büyük bir eksiklik olduğunu belirterek, şu açıklamalarda bulundu: 

İzmir

"Orta hasarlı binada vatandaşın oturması mümkün değil. Dolayısıyla orta hasarlı yapılarla ilgili mevzuatta mutlaka düzenleme yapılması gerekiyor. Büyükşehir olarak Toplum Sağlığı, İklim Değişikliği ve Çevre Koruma ile Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Dairesi olmak üzere üç yeni daire başkanlığı kurduk. Afetler olduğunda bu daire başkanlıklarını kurmanın ne kadar isabetli olduğunu anladık."

İzmir Örnekköy kentsel dönüşüm projesinde 2. etabın temeli 13 Mart'ta atılıyor!