09 / 08 / 2022

İzmir'de metro ve tramvay projeleri vaktinde tamamlanacak!

İzmir'de metro ve tramvay projeleri vaktinde tamamlanacak!

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Hamza Dağ, İzmir'in Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'na ilettiği metro projelerini yakından takip ettilerini belirterek, metro ve tramvayda İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin eksikliklerini tamamlaması gerektiğini söyledi.AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve  İzmir  Milletvekili Hamza Dağ, partisinin İzmir milletvekilleriyle birlikte Büyükşehir Belediyesi'nin Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'na ilettiği tüm projelerin Buca metrosunın geçen hafta onaylandığını hatırlattı. 2018 yılının Ocak ayında İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından bakanlığa sunulan projelerle ilgili gerekli incelemenin yapıldığını vurgulayan Dağ, Evka 3- Fahrettin Altay metrosunun devamı olarak düşünülen Narlıdere- Güzelbahçe hattı, Stadyum- Sarnıç arasında planlanan Eski İzmir Hattı, Menemen- Çiğli ile Karşıyaka- Bayraklı- Bornova arasında öngörülen kuzey hattı ve Halkapınar- Kemalpaşa Hattı'nın yapımını bakanlığın geçen 12 Temmuz'da uygun bulduğunu ancak İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin tamamlaması gereken bazı eksiklerin olduğunu sözlerine ekledi. Dağ, şöyle devam etti:

"Bu eksikliklerin İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından giderilmesiyle birlikte Bakanlık'taki onay aşaması nihayete ermiş olacaktır. Metro hatlarının yanı sıra geçen yıl Bakanlığa sunulan Çiğli ve Girne tramvayları projelerinin de aynı şekilde bazı eksikliklerden ötürü tekrar fizibıl hale getirilmesi gerekmektedir. Biz AK Parti olarak İzmir'in ve İzmir'de yaşayan vatandaşlarımızın faydasına olan her faaliyet ve projelerle mütemadiyen ilgileniyoruz. İzmir'de bir ulaşım sorunu olduğu aşikardır. Hem AK Parti milletvekilleri olarak bizler hem de ilgili bakanlık yetkililerimiz İzmir'in ulaşım sorununa katkı sunacak olan tüm projeleri takip ediyoruz. İzmir'de yaşayan ve yaşamaya devam eden, bunun yanı sıra çocuklarına da İzmir'de bir gelecek düşünen bizler, ulaşımın rahatladığı, bu vesileyle zamandan tasarruf edilerek insanların aileleriyle daha çok zaman geçirebildikleri bir İzmir için her kim taş üstüne taş koymaya çalışıyorsa, bu noktada var gücümüzle destek olur, her zamanki gibi elimizi taşın altına koyarız. Bugüne kadar da tüm siyasetimizi bu anlayış çerçevesinde gerçekleştirdik. Belediye tarafından onay için Bakanlığa sunulan projelerde tespit edilen eksiklerin tamamlanması bu bakımdan önem arz ediyor."

'METRO VE TRAMVAY PROJELERİ VAKTİNDE TAMAMLANMALI'

Daha önce Üçkuyular metrosunun planlanandan çok daha uzun sürede tamamlanabildiğini vurgulayan Dağ, açıklamalarına şu şekilde son verdi:

"Biz hem Belediye'nin üstüne düşeni yapması ve Bakanlıktaki onay sürecinin hızlanması hem de onaylanan projelerin yapım aşamalarında kaynakların doğru kullanılması, birilerinin İzmir üzerinden bir rant- menfaat ilişkisi kurmaması için süreci dikkatle takip edeceğiz. İzmir'de daha önce 3 yıl diye yola çıkılmasına rağmen 10 senede ancak hizmete açılabilen bir metro yapım süreci yaşandı. İzmirliler bu olumsuz tecrübeyi tekrar yaşamamalıdır ve projelerin söz verildiği tarihte tamamlanarak vatandaşlarımızın hizmetine sunulmasına özen gösterilmelidir."