İzmir`de mortgage brokerlığı kursu

İzmir`de mortgage brokerlığı kursu

Milli Eğitim Bakanlığı Çıraklık ve Yaygın Eğitim Genel Müdürlüğü ile İzmir Emlakçılar Odası arasında yapılan protokolle, İzmir'de "Mortgage (Tutsat) Brokerlığı ve Gayri Menkul Ekspertizi" kursu düzenlenecek.
Çıraklık ve Yaygın Eğitim Genel Müdür Vekili Necmettin Yalçın,  İzmir  Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğinde düzenlenen imza töreninde, bakanlık olarak mesleki eğitime çok önem verdiklerini ve bu alanda eğitim seviyesinin yükseltilmesini amaçladıklarını söyledi.


Milli Eğitim Bakanlığının, Türkiye'de uygulanan mesleki eğitimde Avrupa Birliği standartlarına ulaşılması için çalışmalarını sürdürdüğünü belirten Yalçın, "İzmir Emlakçılar Odası ile imzaladığımız bu protokol, emlak ve gayri menkul sektöründe daha kaliteli hizmet verilmesi için önemli bir adımdır" dedi.


İzmir Emlakçılar Meslek Odası Başkanı Mesut Güler de, son yıllarda emlakçılık sektöründe çok önemli yol alındığını ifade ederek, şöyle konuştu:


"Son olarak Mortgage Yasası yürürlüğe girdi. Bazı eksiklikleri bulunmasına karşın, sektörün çerçevesinin yasalarla belirlenmesi bakımından bu yasa önemlidir. Bu eksikliklerin de zamanla giderileceğini umuyoruz. Protokol çerçevesinde açacağımız Mortgage brokerlığı ve gayri menkul ekspertizliği kurslarını başarıyla tamamlayanlara Milli Eğitim Bakanlığınca diploma verilecek. Emlak müşavirlerini gayri menkul ekspertizi yapmayı ve Mortgage brokerı yetiştirmeyi hedefliyoruz. Gayrimenkul satışlarında verilecek banka kredileri konusunda bu kişilere danışılacak. Bulundukları bölgelerdeki gayri menkuller hakkında uzman olmaları nedeniyle, bankalar da kredi konusunda bu kişilerden yardım alacak."


Güler, mortgage brokerı ve gayrimenkul ekspertizlerinin, sektörün banka ve mahkemelerdeki işleriyle ilgili çalışma yetkisine de sahip olacaklarını bildirildi.


Yalçın ve Güler, iki kuruluş arasındaki protokolü imzaladı.