İzmirdeniz projesinde sıra Konak'a geldi!

İzmirdeniz projesinde sıra Konak'a geldi! İzmirdeniz projesinde sıra Konak'a geldi!

İzmir Büyükşehir Belediyesi, 'İzmirdeniz Kıyı Tasarım Projesi' çerçevesinde Pasaporttan sonra Konak Pier ile Karataş bölgesi arasında kalan (Konak bölümü) bölüm için de düzenleme çalışmalarına başladı.İzmirdeniz projesi kapsamında düzenleme çalışmalarına başlanan Konak Pier ile Karataş arasındaki bölge iğde, ılgın, ağaç zakkum, palmiye, gülibrişim, akasya, çınar yapraklı dut ve çalı erguvan gibi kıyıda yetişebilen ağaç türleriyle donatılacak. 


Kıyıda çocuk oyun alanları, sergi alanı, bisiklet parkı ve servis birimleri (WC-Büfe) de yer alacak.  İzmir  Büyükşehir Belediyesi, İzmirlilerin denizle bağının güçlendirilmesi için Mavişehir'den İnciraltı'na uzanan 40 kilometrelik kıyı şeridinin yeniden tasarlanması hedefiyle başlattığı ıİzmirdeniz Kıyı Tasarım Projesi' çerçevesinde Pasaporttan sonra Konak Pier ile Karataş bölgesi arasında kalan (Konak bölümü) bölüm için de düzenleme çalışmalarına başladı. Mart ayında tamamlanması planlanan çalışmalar kapsamında 1 km. uzunluğundaki yaklaşık 72 bin m2'lik alan tasarımla yenilenecek. Bu projenin maliyeti 3 milyon 861 bin TL. Yayalar, bisikletliler ve engellilerin rahatlıkla kullanabileceği şekilde düzenlenecek proje kapsamında, öncelikle yeşil dokunun güçlendirilmesi amacıyla bölgeye iğde, ılgın, ağaç zakkum, palmiye, gülibrişim, akasya, teşbih ağacı, çınar yapraklı dut, çalı erguvan gibi kıyıda yetişebilen türlerden çok sayıda ağaç bitkiler dikilecek. Geniş çim alanlar oluşturulacak. Özel olarak tasarlanmış ağaç altı ızgaralar ve ağaç altı aydınlatmalarla güvenlik ve estetik sağlanacak. Bitkisel peyzaj düzenlemesinin en dikkat çekici bölümleri ise palmiye parkı ve yeşil tepeler olacak. Pierle kıyıdaki gemi heykeli arasındaki yaklaşık 2 bin 500 metrekarelik büyük bir alan tümüyle ağaçlandırılacak. Bu bölgeye en az 50 adet palmiye ağacı dikilerek oturma grupları yerleştirilecek. 


Seyir mekanı Konak İskelesi'nin yakınında yer alan ve yülar içinde basamakları, yeşil dokusu bozulan amfi de proje kapsamında yenilenecek ve üç yeşil tepe daha oluşturulacak. 


Böylece, İzmirlilerin muhteşem körfez görüntüsünü izlemek için severek kullandığı çim amfinin bulunduğu bu kıyı, tam bir seyir mekanı haline getirilecek. Yeni düzenleme ile artık denizden kıyıya bakıldığında, otoparktaki araçlar değil yeşil tepeler görülecek. Burada yer alan yürüyüş yolunun döşemesi ise kıyıdaki doğallığı pekiştirecek 'tuzlu suya dayanıklı' ahşap malzeme üe kaplanacak. 


Amatör balıkçılar da düşünüldü 'İzmirdeniz' projesi öncesinde yapılan anketlerde çok sayıda İzmirli'nin, kıyüarda amatör balık tutma alanlarının bulunma isteğini dikkate alan İzmir Büyükşehir Belediyesi, Konak Vapur İskelesinden Karataş'a uzanan kıyı şeridinde olta birimleri kuracak. Bölgenin aydınlatması ise Pasaport'la devamlılık sağlayacak şekilde yapılacak. Konak Vapur İskelesi yanında yer alan otoparkın kapasitesi arttınlacak. Aydınlatması yenilenerek düzenlemesi yapılacak, otopark alam daha rahat, güvenli ve yeşil hale gelecek. Kıyı için tasarlanan ve ilk uygulaması Pasaport'ta yapılan sebiller, Konak kıyı şeridinde de yer alacak. 'İzmirdeniz ile hayat kıyılara akacak' sloganı ile yola çıkan Büyükşehir Belediyesi, çocuklar için de yeni oyun alanlan yapacak. Konak Projesi kapsamında yeşü amfilerin yakınında çocuk parkı oluşturulacak. "Deniz" temalı çocuk oyun alanına İzmir Kayığı, deniz feneri, denizatı gibi kent ve kıyı kimliğini vurgulayan oyun elemanları konacak. Güneşli İzmir kıyılarının daha rahat ve kullanışlı hale gelmesi için ahşap pergoleler yapüacak. Gölgelik alan gereksinimini karşılaması için çim amfiden Karataş'a uzanan kıyıda yer alacak pergolelerde sergi alanı, bisiklet parkı ve servis birimleri (WCBüfe) yer alacak. 


Hürses