Çukurova Balkon

İzmir'e 15 bin kişilik cami inşa ediliyor!

İzmir'e 15 bin kişilik cami inşa ediliyor! İzmir'e 15 bin kişilik cami inşa ediliyor!

Nevvar Salih İşgören Vakfı tarafından inşaatına İzmir'de inşa edilen cami, 43 metre kubbe genişliğinin yanı sıra 92 metre uzunluğunda 4 minareye sahip olacak.


Kartal’ın hemen teslim en cazip sitesinde! 364.000 TL’ye ev sahibi olun!


 

İzmir'e birçok eser kazandıran merhum Nevvar ve Salih İşgören çiftinin kendi isimleriyle kurduğu vakıf tarafından inşaatına başlanan cami, 15 bin kişi kapasiteli olacak. Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, Konak Mersinli'de 14 bin metrekarelik alanda inşa edilecek olan Nevvar Salih İşgören  İzmir  Ulu Camisi'nin maliyeti, vakıf tarafından karşılanacak. İnşaatın yapım çalışmaları Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından kontrol edilecek.

 

Zemin sağlamlaştırma çalışmalarına Temmuz ayında başlanan caminin temelinin 2 ay içerisinde atılması planlanıyor. Osmanlı ve modern mimari izlerini taşıyan cami, 43 metre kubbe genişliğinin yanı sıra 92 metre uzunluğunda 4 minaresiyle dikkat çekecek.

 

Nevvar Salih İşgören Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Nurettin Memur, Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, vakıf kurucusu Salih İşgören'in, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a Başbakanlığı döneminde cami yaptırma sözü verdiğini, vasiyetinde de yer alan bu isteği hayata geçirdiklerini dile getirdi.

 

Caminin yapımına Başbakan Binali Yıldırım'ın da büyük destek verdiğini dile getiren Memur konuyla ilgili olarak, "Cami yaklaşık 100 milyon liraya mal olacak. 15 bin kişinin namaz kılabileceği, Osmanlı ve modern mimarinin birleştiği bir proje oldu. Kubbe genişliği 43 metre. Bu özelliğiyle Balkanlar, Ortadoğu ve Türkiye'nin en büyük kubbe çapına sahip camisi olacak." diye konuştu. Memur, vakıf olarak İzmir'e muhteşem bir eser kazandıracaklarının da altını çizdi.

 

Caminin, şehrin her bölgesinden görüleceğini belirten Memur, şöyle konuştu:

 

"Sadece bir ibadethane değil herkesin yararlanabileceği bir yaşam alanı olmasını istedik. İçerisinde sosyal donatı alanları, konferans salonları, kütüphaneler, etüt merkezleri gibi birçok bölüm olacak. Gelecek yıl sonuna kadar cami inşatının betonarmesi ve minarelerinin bitmesini öngörüyoruz. İkinci etapta kaplamalar ve süslemeler yapılacak. Camiyi 2022 gibi tamamlamayı hedefliyoruz."

İnşaat zemininde bin 850 kazık kullanıldı"


Projenin mühendislerinden Onur Çetin ise kent estetiğine iz bırakacak bir projenin inşa edildiğini söyledi.


Temmuz ayından bu yana zemin sağlamlaştırma çalışmalarına devam ettiklerini de sözlerine ekleyen Çetin konuyla ilgili olarak, "Toplam bin 850 kazık kullanıldı. Zemin iyileştirme çalışmaları yüzde 90 tamamlandı. İnşaat sahasında 55 kilometre uzunluğunda kazık işlemi uygulandı."

Cami kubbesinin iç açıklığının 42 metre, dış açıklığının ise 43 metre olacağını dile getiren Çetin, zemin iyileştirme çalışmalarının ardından temel atma çalışmasının başlayacağını da belirtti.