28 / 05 / 2022

İzmir'e 2. Alsancak geliyor!

İzmir'e 2. Alsancak geliyor!

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer yaptığı açıklamada tarihi elektrik fabrikasının olduğu bölgede ikinci bir Alsancak yaratacaklarını, Karabağlar ve Buca ilçelerine masal evleri kuracaklarını belirtti.Ege Bölgesi Sanayi Odası’nın (EBSO) temmuz ayı olağan meclis toplantısı yapıldı.  İzmir  Büyükşehir Belediyesi'nde yer alan habere göre,  EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, Meclis Başkanı Salih Esen ve meclis üyeleri tarafından ağırlanan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, yeni projeler hakkında açıklamalar yaptı.

İkinci bir Alsancak geliyor


Bir süre önce İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından satın alınan Alsancak Elektrik Fabrikası ve Alsancak trafiğinin rahatlatılması konusunda ‘Bölgede trafiğin yeraltına alınmasıyla ilgili çalışma devam ediyor’ diye konuşan Başkan Tunç Soyer, “Tarihi elektrik fabrikasının çevresiyle ilgili de çalışmalarımız var.  İkinci bir Alsancak yaratacağız. Alsancak Elektrik Fabrikası bilim müzesi, büyük kütüphane olabilir, sinema endüstrisine ev sahipliği yapabiliriz. Bunların hepsini İzmirlilerle birlikte düşüneceğiz. Sonuçta İzmir yeni bir yaşam alanına kavuşacak” şeklinde konuştu.

Ankara’ya gidiyoruz


Çiğli Tramvayı ve projenin imar yönetmeliğine dair gelinen aşamanın sorulması üzerine bir açıklama yapan Başkan Soyer, “Çiğli Tramvayı da, imar yönetmeliği de bütün bunlar Ankara’dan onay bekliyor. Ankara’dan onay bekleyen çok sayıda projemiz var. Kimisi yıllara sari. Büyükşehir Belediye Meclisi’nde çoğunlukta olmamıza rağmen AK Partili meclis üyeleriyle çok yakın bir diyalog içindeyiz. Bayram ertesi Ankara’ya gidiyoruz. Dosyalarımızı birlikte hazırlayacağız. Hangi bakanlık, hangi bürokrat, bunları netleştirerek yapacağız” dedi.

“Yeni hedefimiz İzmir’i dünya kenti yapmak”


Konuşmasında, “İzmir’i dünya kenti yapmak zorundayız diye konuşan Soyer, “Bundan anladığımız şey sadece Akdeniz çanağında yüzlerce yıl sürdürdüğü önderliği geri kazanmak değil. Biz çok kuvvetli bir liman kentiydik. Ön Asya’nın başkentiydik. Sonra kan kaybettik. Şimdi tekrar bu çanakta öncü rol üstlenmeye başlıyoruz. Çin Araştırma Enstitüsü kuracağız. İzmir’in yeni hedefi Çin olacak. Çin ile çok yakın ilişkiler kuracağız” dedi.

Çarkı döndüreceğiz


Başkan Tunç Soyer İzmir’de kurumların olağanüstü güzel işler yaptığını, birbiriyle bağlantı sağlandığı taktirde çarkın döneceğini ve İzmir’in ekmeğinin büyüyeceğini dile getirdi. Başkan Soyer, “Hepimizin birlikte olması ve yaptığımız işlerden haberdar olması gerekiyor. Yani bu hikayeyi birlikte yazmamız gerekiyor” şeklinde konuştu.

Değişim İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden başlayacak


İzmir’de belediyeler tarafından yapılan çalışmalarının uzun bir zamana yayılması yönünde gelen eleştiri için konuşan Soyer, “Büyükşehir Belediyesi’nin geçmişten gelen bir sıkıntısı var. Büyükşehir çalışanları uzun süre açılan davalarla uğraştı. Ama şimdi İzmir’de artık çok daha yeni bir heyecan dalgası var. İzmir Büyükşehir Belediyesi en aşağıdan en yukarıya çok daha büyük bir şevkle çalışıyor. Bununla birlikte çok sayıda düzenlemeyi beraberinde getiriyoruz. Burada sorumluluk bize düşüyor. Personelimizin aşkla çalışmasını sağlamamız gerekiyor. Bu sokağa, park ve bahçelere yansıyacak. İzmir değişecek Türkiye değişecek. Bu değişim İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden başlayacak” dedi.

Önceliğimiz yukarı mahalleler


Adaylık sürecinden itibaren dezavantajlı kesimlere öncelik vereceğini belirten Soyer aynı düşünce içinde olduklarını dile getirdi.  Soyer ayrıca Karabağlar, Buca bölgesinde en az 20 tane masal evi yapacaklarını söyleyerek, “Bunlar eşi hasta, hapiste, vefat etmiş yalnız kadınların küçük çocuklarıyla ilgili olacak. Çocuklar masal evindeyken anneleri de iş atölyelerinde üretim yapacak. Bizim vizyonumuz özellikle arka sıradakilere, yukarı mahallelere hizmet olmaya devam edecek. Gençlik merkezleri kuracağız. Orada İzmirli olmakla daha çok gurur duyacakları bir İzmir yaratacağız. Önceliğimiz budur. Hiç sapma yok” dedi.

Beş yılın bir saniyesi bile boş geçmeyecek


İzmir’i dünyanın en çok gidilmek istenen dünya markası bir kent haline getireceklerini belirten Başkan Soyer konuşmasını, “Beş yılı bir saniye boş geçirmeden her bölgede projeler inşa etmeye çalışacağız. Her bir proje bir zincirin halkaları gibi birbirine bağlı olacak. Bunu bütün samimiyetimle söylüyorum İzmir dünyanın en çok bilinen kenti olacak” şeklinde tamamladı.