İzmir'e yeni bir metro hattı daha geliyor!

İzmir'e yeni bir metro hattı daha geliyor! İzmir'e yeni bir metro hattı daha geliyor!

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından kentin en uzun metro hattı yapılacak. Mevcut hatlardan bağımsız olacak hat 28 kilometre uzunluğuna sahip olacak. Hat Adnan Menderes Havalimanı-Karabağlar-Halkapınar arasında hizmet verecek.İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yeni bir metro hattının yapımına başlanıyor. Mevcut hatlardan bağımsız olacak hat kentin en uzun metro hattı olacak. Toplam 28 kilometre uzunluğu sahip olacak hat Adnan Menderes Havalimanı-Karabağlar-Halkapınar ilçeleri arasında hizmet verecek.

İzmir'in kent içi ulaşımına soluk aldırması planlanan Adnan Menderes Havalimanı-Karabağlar-Halkapınar metro hattı için önümüzdeki ay "Uygulama Projeleri Danışmanlık Hizmeti Alım"  ihalesi düzenlenecek. 

2030 Ulaşım Ana Planı'nda "İzmir HRS 6. Aşama Eskiizmir Hattı" adıyla bilinen projede teknolojinin son sistemleri kullanılacak. Hat üzerinde tren setleri sürücüsüz olacak şekilde planlandı. Havalimanı-Halkapınar metro hattı bölgedeki sosyal hayatın etkilenmemesi için derin tünel teknolojisiyle hayata geçirilecek.

Hattın "Uygulama Projeleri Danışmanlık Hizmet Alım"  ihalesinin Temmuz ayında düzenlenmesi planlanıyor. Çalışmalar kapsamında hazırlanacak ulaşım etüdü ve fizibilite raporu ile bölge ihtiyaçları ve mevcut ulaşım aksları doğrultusunda alternatif güzergahlar da yer alacak. 

Hangi hatlarla entegre olacak?

Mevcut hatlardan bağımsız olacak.

Havalimanı-Halkapınar metrosu hangi ilçelerden geçecek?

1- Adnan Menderes Havalimanı
2- Gaziemir
3- Eskiizmir
4- Eşrefpaşa
5- Çankaya
6- Basmane
7- Yenişehir
8- Halkapınar

Havalimanı-Halkapınar metrosu istasyonları:

1- Stadyum
2- Fatih Caddesi
3- Gıda Çarşısı
4- Tepecik Hastanesi
5- Kemer
6- Basmane
7- Çankaya
8- Bayramyeri
9- Yağhaneler
10- Bozkaya
11- Eskiizmir
12- Seniha Meyda İ.Ö.O
13- Dostluk Bulvarı
14- Atatürk Anadolu TML
15- Altan Aydın Caddesi
16- Fuar İzmir
17- Esbaş
18- Gaziemir Kaymakamlık
19- Abdullah Arda Tolpanı Meydanı
20- Gaziemir Devlet Hastanesi
21- Sarnıç
22- Sarnıç Sanayi
23- Sarnıç Menderes
24- Adnan Menderes Havalimanı