İzmir'in en uzun karayolu tünelinde inşaat durdu!

İzmir'in en uzun karayolu tünelinde inşaat durdu! İzmir'in en uzun karayolu tünelinde inşaat durdu!

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Buca ve Bornova arasında yapımına başladığı karayolu tünelinin çalışmaları ihaleyi alan firma tarafından durduruldu…İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin önceki dönemde başlattığı Buca-Bornova arasındaki tünel inşaatı ekonomik nedenler yüzünden askıya alındı.  İzmir  Büyükşehir eski Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun onayıyla çıkılan “derin tünel” inşaatının ihalesini 183 milyon TL’ye HGG İnşaat A.Ş almıştı. Kent içi trafiğini rahatlatması amacı ile projeyi oluşturan İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmir'in en uzun karayolu tüneli için karar vermişti. 

Büyükşehir Belediyesi’nin geçtiğimiz yıllarda hizmete sunduğu Homeros Bulvarı’nın (Uçan Yol) devamı şeklinde planlanan ve İzmir Otogarı’na kadar uzanarak kesintisiz ulaşımı sağlayacak, derin çift tüp tünel-viyadük-alt/üst geçit ve yol yapımını içine alan projenin inşaat çalışmaları durdu. Gerçek Gündem’in haberine göre, yüklenici firma ekonomik krizi ve artan maliyetleri öne sürerek 2,5 kilometrelik tünel inşaatından çekildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayladığı “kamu kurumlarına iş yapan müteahhitlerin iş bırakmasına olanak tanıyan genelgeden” faydalanan şirketin başvurusu onaylandı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne haber veren şirket şantiye güvenliği hariç tüm personelini ve ekipmanlarının çalışmasını durdurdu. Bu durumda, son durumu ve yapılan çalışmaları raporla incelenecek olan belediye yönetimi İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in de onayıyla “işe devam” kararı verecek. Karardan sonra işin devam etmesi için tekrardan ihaleye çıkılacak. 

İzmir Narlıdere metrosunda hedef 2022!