İzmir'in en uzun tüneli için ilk kazma vuruldu!

İzmir'in en uzun tüneli için ilk kazma vuruldu! İzmir'in en uzun tüneli için ilk kazma vuruldu!

Yatırımlarına devam eden İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmir'in en uzun karayolu tüneli için ilk kazmayı vurdu. 

Kent içi trafiği rahatlatmak amacıyla yeni projeler hayata geçiren  İzmir  Büyükşehir Belediyesi, kentin en uzun karayolu tüneli için ilk kazmayı vurdu. 

 

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin geçtiğimiz yıllarda hizmete alarak kente kazandırdığı Homeros Bulvarı’nın devamı niteliğinde olan ve İzmir Otogarı’na kadar uzanacan olan projenin yapım çalışmaları geçtiğimiz gün başladı. Projenin Homeros Bulvarı kısmı için 75 milyon 500 bin liralık kamulaştırma yapan İzmir Büyükşehir Belediyesi, şu ana kadar Buca Tüneli için 26 milyon lira, viyadükler için ise 10 milyon TL’lik kamulaştırma yaptı. Projede fore kazık çalışmaları devam ederken, önümüzdeki günlerde ise resmi temel atma töreninin düzenleneceği belirtildi.

 

İzmir'in en uzun tüneli projesi kapsamında Buca Homeros Bulvarı'ndan Bornova’daki otogara kadar kesintisiz ulaşım için; 2.5 kilometrelik çift tüp derin tünel, 280 ve 920 metre uzunluğunda iki viyadük, Kemalpaşa Caddesi ve Kamil Tunca Bulvarı kesişiminde ise 2 adet taşıt alt geçidi ile çevre yolu otogar bağlantısı için 1 adet taşıt üst geçit yapılacak. 
 

Büyükşehirin Buca Ufuk Mahallesi ile Bornova Çamkule arasında açmaya başladığı 2.5 kilometrelik derin çift tüp tünel, aynı zamanda “tamamı kent sınırları içinde olan en uzun karayolu tüneli” olma özelliğine sahip. eli 1674 metre, Bayraklı 2 Tüneli ise 1865 metre uzunluğunda.


İzmir Büyükşehir Belediyesi