İzmirliler deprem sonrası Aliağa, Alaçatı ve Torbalı'da ev aradı!

İzmirliler deprem sonrası Aliağa, Alaçatı ve Torbalı'da ev aradı!

Zingatcom, İzmir'de yaşanan depremden sonra en çok ev ve arsa aranılan ilçeleri inceledi. 


Zingat.com, İzmir'de yaşanan depremin ardından en çok ev ve arsa aranılan ilçeleri inceledi. Zingatcom tarafından yapılan açıklamaya göre, İzmir’in Seferihisar ilçesi açıklarında yaşanan 6.6 büyüklüğündeki deprem gündemdeki yerini korurken, İzmir’de deprem sonrası konut fiyatlarında değişim olup olmadığı da merak konusu oldu.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, “Emlak. Bilgi. Güven.” sloganıyla yola çıkan gayrimenkul bilgi ve pazarlama platformu Zingatcom, İzmir’de deprem sonrası konut fiyatları ile ilgili verileri duyurdu.

Platformda  İzmir  ili ve tüm ilçelerine ait 8 bin 205 adet satılık ve 2 bin 220 adet kiralık emlak ilanı bulunduğunu bildiren Zingatcom, bölgedeki ilanlar üzerinde depremden sonra oluşan fiyat değişimlerini izlemek için bir inceleme yaptı.

Zingatcom incelemesine göre, İzmir ve ilçelerine ait tüm emlak ilanlarının sadece 26'sında fiyat değişikliği görülürken, fiyat değişikliği olan ilanların dördünün kiralık ilanından meydana geldi.

Depremin gerçekleştiği 30 Ekim 2020 tarihi ve sonrasında İzmir ve ilçelerindeki satılık/kiralık kategorisindeki ilanlarda yaşanan yüzde 11 artış ise Zingat yetkilileri tarafından şu şekilde değerlendirildi:

“İzmir bölgesine ait satılık/kiralık emlak ilanlarındaki yüzde 11’lik artış, herhangi bir zamanda olabilecek normal artışlar olup, toplam ilan sayısına oranlandığında sıfıra yakın bir değeri ifade eder ve depremden sonra neredeyse fiyat değişimi İzmir bölgesinde hiç olmamıştır şeklinde yorumlanabilir.”

Zingatcom ile ev arayışına giren İzmir ve ilçelerinde yaşayan ziyaretçilerin, 30 Ekim depremi sonrası gözde bölgeleri de açıklandı. Zingatcom, deprem sonrası İzmirli kullanıcıların en çok ev ve arsa aradığı ilçeleri açıkladı.

İzmir’de yaşayan platform ziyaretçilerinin 30 Ekim 2020 tarihi sonrası en fazla satılık konut araması yaptığı ilk üç ilçe sırasıyla Aliağa, Alaçatı ve Torbalı oldu. Aynı dönemde İzmirlilerin en çok satılık arsa ilanı aradığı ilçeler arasında ilk sırada Kemalpaşa yer alırken, Kemalpaşa’yı Dikili ve Foça izledi.

 

İzmir depreminin ardından yeni iddia!