28 / 05 / 2022

İzmit Gültepe Şantiyesi'nde kat karşılığı konut inşa edilecek!

İzmit Gültepe Şantiyesi'nde kat karşılığı konut inşa edilecek!

İzmit Belediye meclisinde bu ay daha önce mecliste imar durumu değiştirilen Gültepe Şantiyesine kentsel dönüşüm ve kamulaştırma için rezerv konut yapılması gündeme gelecek. Kat karşılığı yapılması planlanan konutlar için başkana yetki verilecekİzmit Belediye meclisinde bu ay daha önce mecliste imar durumu değiştirilen Gültepe Şantiyesine kentsel dönüşüm ve kamulaştırma için rezerv konut yapılması gündeme gelecek. Kat karşılığı yapılması planlanan konutlar için başkana yetki verilecek


İzmit Belediyesi Meclisi yarın Belsa Plaza’da gerçekleştirilecek. 8 gündem maddesinin görüşüldüğü toplantı İzmit Belediyesinin yapacağı kentsel dönüşüm çalışmaları ve kamulaştırmalar için Gültepe Şantiyesinin alanında konut yapılması için Belediye başkanına yetki verilmesi gündeme gelecek. Belediye Başkanı Nevzat Doğan’ın başkanlığında saat 15.00’te yapılacak meclisin bu ay sakin geçmesi bekleniyor.


KONUT REZERV ALANI OLACAK

Cedit Mahallesinde kentsel dönüşümü başlatan İzmit Belediyesi, özellikle kentsel dönüşüm olmak üzerene kamulaştırmalarda ihtiyaç duyduğu rezerv konut alanı için çalışma başlattı. Geçtiğimiz yıl başlatılan çalışmayla Gültepe Şantiyesinin alanı konut alanı haline getirildi. İmar çalışmalarının bitmesi ve Cedit Mahallesinde hızlanan kentsel dönüşüm çalışmalarıyla bu alanda konut yapılması için meclis kararı alınacak. Cuma günü yapılacak olan mecliste gündem maddesinin direk geçmesi bekleniyor.


KAT KARŞILIĞI YAPILACAK

Gültepe Şantiyesinin toplam 57 dönüm arazisi üzerinde hasılat karşılığı yani kat karşılığı konut yapılması için Belediye Başkanını sözleşme yapması için yetki verilecek. Bölgede yapılacak olan konutlarda elde edilen konut rezervi ile başta Cedit Mahallesi başta olmak üzere kentsel dönüşüm ve kamulaştırma yapılan yerlerde ev almak isteyen hak sahiplerine buradan ev verilecek. Mecliste verilecek olan yetkinin ardından başkan sözleşme yapacak ve alanda hasılat paylaşımı karşılığında yapılacak olan konutların ihalesi yapılacak.


Demokrat Kocaeli