İzmit Portakal Hafız Efendi Konağı'nda yangın çıktı!

İzmit Portakal Hafız Efendi Konağı'nda yangın çıktı!İzmit ilçesinde Portakal Hafız Efendi Konağı'nda bilinmeyen bir nedenle yangın çıktı. Çevredekilerin bildirmesi üzerine olay yerine gelen itfaiye ekipleri, kısa sürede büyüyen yangına müdahalede bulundu...İzmit ilçesinde Portakal Hafız Efendi Konağı'nın iç tarafı yangın nedeniyle tamamen çöktü.


Çukurbağ Mahallesi'ndeki tarihi konakta, henüz belirlenmeyen bir nedenle yangın çıktı. Çevredekilerin bildirmesi üzerine olay yerine gelen itfaiye ekipleri, kısa sürede büyüyen yangına müdahalede bulundu. Yaklaşık 1 saat süren müdahalenin ardından yangın kontrol altına alındı.


Olay yerine gelen İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, gazetecilere yaptığı açıklamada, Portakal Hafız Efendi Konağı'nın Kocaeli'nin çok önemli yapıtlarından biri olduğunu söyleyerek, eski konakları son 10 yıldır restore ettiklerini, bu konağın kamulaştırılmasının da biraz uzun sürdüğünü belirtti.


Doğan, konakla ilgili anlaşmaların yapıldığını, satın alındığını ifade ederek, "Projelerini çizdik. İhalesi yapıldı fakat olmadı. Artık bundan sonra rekonstrüksiyona gidecek bir süreç olacak. Tabii ki bu durum bizi çok üzdü ama biz yine bu konağımızı aslına uygun şekilde yapıp burada halkımızın kullanımına açacağız" dedi.


İç tarafı tamamen çöken konakta soğutma çalışmaları devam ediyor.


Portakal Hafız Efendi Konağı, Osmanlı Mebuslar Meclisine İzmit Mebusu olarak katılan Portakal Hafız Lakaplı Hafız Rüştü Efendi'ye ait. 1922 yılında Fransız Gazeteci Cloude Farrare ile görüşmek üzere İzmit'e gelen Mustafa Kemal Atatürk'ün, 19. yüzyıl sonlarında yaptırılan bu konakta kaldığı biliniyor.


İzmit Portakal Hafız Efendi KonağıAA