İznik Ayasofya, namaz için hazırlanıyor iddiası!

İznik Ayasofya, namaz için hazırlanıyor iddiası!

İznik'in Orhan Gazi tarafından fethedilmesiyle kiliseden camiye çevrilen, Cumhuriyet döneminde ise müze olarak kullanılan İznik Ayasofya'nın ibadete açılacağı iddia edildi

İznik'in Orhan Gazi tarafından fethedilmesiyle kiliseden camiye çevrilen, Cumhuriyet döneminde ise müze olarak kullanılan İznik Ayasofya'nın ibadete açılacağı iddia edildi.

Önceki gün minareye alem monte edilmesi iddiaları güçlendirirken, yetkililer ilk namazın Kurban Bayramı'nda kılınacağını ifade etti. AK Parti milletvekilleri İsmail Aydın, İsmet Su ve Vakıflar Genel Müdürü Dr. Adnan Ertem ile Vakıflar Bursa Bölge Müdürü Mürsel Sarı, yeni düzenleme yapılan müzede incelemeler yaptı. Yetkililer, gazetecilerin "Ayasofya ibadete açılıyor mu" sorusuna "Bekleyin, görün" yanıtını verirken AK Parti Belediye Meclis Üyesi Ahmet Kaynak, "İlk namaz, Kurban Bayramı'nda" dedi. Ortodoks camiasının hac merkezi olan İznik Ayasofya'da çalışmalar son 3 gündür hızlandı. Önceki gün minareye alem monte edilirken, zemin ağaç kaplama ile döşenerek, hutbe kürsüsü de yerine konuldu. Eylül'de Bursa'ya gelen Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç da, "Vakıflar Genel Müdürümüzle beraber Ayasofya ile ilgili çalışmalarımızı tamamlamak istiyoruz" demişti.
Sabah