Japonlar Sinop'a kredi buldu!

Japonlar Sinop'a kredi buldu!Japonya tarafından Sinop'ta nükleer santral yapımını öngören uluslararası anlaşmayla ilgili finansman haberi geldi. Japon şirketler Mitsubishi Heavy Industries (MHI) ve Itochu, kaynağı ülke dışında buldu.


Japonya tarafından Sinop'ta nükleer santral yapımını öngören uluslararası anlaşmayla ilgili finansman haberi geldi. 1 Haziran'da TBMM Genel Kurulu'nda anlaşmanın kabul edilmesinden sonra kendi ülkelerinde yeni iş fırsatı bulamayan Japon şirketler Mitsubishi Heavy Industries (MHI) ve Itochu, aradıkları kaynağı ülke dışında buldu. Nikkei'nin haberine göre Mitsubishi Heavy Industries ve Itochu, Sinop'ta yapılacak nükleer santral projesinin yüzde 30'una fon sağlamak için anlaşmaya çok yaklaştı. Japon ikili, Sinop'ta yapılacak 15.8 milyar dolarlık projenin yüzde 51'inin inşaatı ve işletmesini Fransız GDF Suez ile işbirliği yaparak tamamlamak istiyor. 


2017'DE BAŞLANACAK 


MHI ve Itochu, projenin yüzde 15'erlik payına, diğer bir deyişle toplam 180 milyar yenlik kısmına sahip olmayı düşünüyor. Bu oran ve projenin toplam maliyeti, fizibilite çalışmasından sonra değişebilir. Japonya ve Türkiye'nin yaptığı anlaşmaya göre projenin finansmanının yüzde 70'ini kredi, 30'unu ise özkaynak oluşturacak. Türk tarafı ortak girişimin yüzde 49 hissesini alacak. Kalan yüzde 51 hissenin 21'i Fransız şirketin, 30'u Japon ikilinin olacak. Sabah