Japonya'dan gelen 2 deprem uzmanı Çanakkale'de eğitim veriyor!

Japonya'dan gelen 2 deprem uzmanı Çanakkale'de eğitim veriyor! Japonya'dan gelen 2 deprem uzmanı Çanakkale'de eğitim veriyor!

Milli Eğitim Bakanlığı ile Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı (JICA) arasında imzalanan protokol gereği, 2 Japon uzman, çocuk ve velilere deprem konusunda bilgi verdiJaponya’dan gelen 2 uzman, Çanakkale Özlem Kayalı İlköğretim Okulunda çocuk ve velilere deprem konusunda bilgi verdi.

Milli Eğitim Bakanlığı ile Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı (JICA) arasında imzalanan protokol gereği, Türkiye’de pilot olarak belirlenen 10 ilde Okul Tabanlı Afet Eğitimi projesi başlatıldı. Japonya’dan gelen uzmanlar Okamoto Kyomasa ile Ryo Miyazaki, pilot iller arasında yer alan Çanakkale’de Özlem Kayalı İlköğretim Okulunda  velileri deprem konusunda bilgilendirdi. Kyomasa ile Miyazaki, daha sonra 4. sınıf öğrencileriyle bir araya geldi.

Ryo Miyazaki, gazetecilere yaptığı açıklamada, projenin geçen yıl ocak ayında başladığını ve 2013 yılına kadar süreceğini söyledi.

Projenin hedefinin ileriye yönelik, çocuklara afet bilincini aşılamak, bilinçlendirmek ve muhtemel bir felakette kendilerini koruyabilmelerini öğretmek olduğunu dile getiren Miyazaki, "Bir diğer hedefimiz ise, çocuklar üzerinden afet eğitimiyle ilgili bilgileri velilerle paylaşmak ve geniş bir kitleye yaymak" dedi.

Japonya’nın çok fazla doğal afetin yaşandığı bir yer olduğuna işaret eden Miyazaki, "Bu konuda fazla tecrübeye sahip olduğumuzu düşünüyorum. Japonya olarak bu tür tecrübeleri Türkiye’ye aktaracağız. Geçen yıl Japonya’da meydana gelen depremin ardından yaşanan tsunami felaketinde Türkiye’den Japonya’ya büyük destek gelmişti. Ben de Japonya adına bir Japon olarak Türk halkına teşekkür etmek istiyorum. Bundan sonra Türkiye ve Japonya olarak bu tür karşılıklı bilgi alışverişi ve yardımlaşmaların devam edeceğini düşünüyorum" diye konuştu.

Miyazaki, Japonya’da inşaat sektörünün çok sıkı denetlendiğini, insanların belirlenen kanunlara uymasının temin edilmeye çalışıldığını anlattı. Türkiye’de de aynı şekilde sağlam bina yapımının sıkı şekilde denetlendiğini düşündüğünü belirten Miyazaki, yapıları inşa ederken belirlenen kanunlara uyulması gerektiğini, kurallara uyulması halinde sağlam yapıların ortaya çıkacağını kaydetti.

AA