Kabataş Martı Projesi'nin ilk etabı yarın açılıyor!

Kabataş Martı Projesi'nin ilk etabı yarın açılıyor!

Kamuouyunda Martı Projesi olarak bilinen Kabataş Meydanı ve Transfer Merkezi Projesi’nin ilk etabı yarın sabah hizmete açılıyor.Kamuouyunda Martı Projesi olarak bilinen  Kabataş Meydanı ve Transfer Merkezi Projesi'nin ilk etabı yarın açılıyor. Hürriyet Gazetesi'nden Fatma Aksu'nun haberine göre; Mimar Hakan Kıran ilk çizdiği projede yer alan “Martı” formundaki iskele ve Kabataş Meydanı’ndaki trafiğin yer altına alınması dışında aynen uygulanacak olan projede bulunan  ve yapımı tamamlanan 4 iskeleden ikisi yarın İstanbullular'ın hizmetine açılacak. Şehir Hatları’nın Boğaz ve Adalar seferleri hizmete verecek projenin ikinci etabının ise Ekim 2020'de hizmete girmesi planlanıyor.

Kabataş Martı Projesi nin ilk etabı yarın açılıyor!

Projenin ilk etabında, Şehir Hatları’na ait 700 metrekarelik Terminal Binası ile Şehir Hatları’nın sefer yapacağı ve gemi bağlayacağı 2 iskele hizmete hazırlandı. Şimdilik geçici olarak hizmet verecek Terminal Binası’nın turnikeleri İSBAK tarafından monte edildi ve bilgilendirme monitörleri yerleştirildi. 

Kabataş Martı Projesi nin ilk etabı yarın açılıyor!

32 BİN 500 METREKARE MEYDAN YAPILACAK

Revize edilen yeni proje kapsamında terminal binaları klasik Osmanlı yapısıyla inşa edilecek. İkinci etabında, 32 bin 500 metrekarelik meydanın yapılacağı projede 18 bini 400 metrekaresi sert zemin, 14 bin 142 bin metrekaresi yeşil alan bulunacak.

Kabataş Martı Projesi nin ilk etabı yarın açılıyor!

Meydan üzerinde, iskelelerin önünde 3 adet terminal binası bulunacak. Meydanın altında ise 700 otomobil, 26 engelli aracı ve 95 otobüs kapasiteli 2 katlı yer altı otoparkı yapılacak. Otoparkın 1. Katında birkaç dükkanlık alışveriş merkezi, ikinci katında ise küçük bir çarşı yer alacak. Proje kapsamında, kullanıma hazır hale getirilen ve betonarme kısmı yapılan 4 adet iskelenin 2’sinin üst bağlantı ve yanaşma elemanları bulunacak.

Kabataş Martı Projesi nin ilk etabı yarın açılıyor!

TAMAMI 2020’DE BİTECEK

Projenin ikinci etabının Ekim 2020 yılında bitirilmesi planlanıyor. Tüm iskeleler kullanıma açıldığında Şehir Hatları’nın yanı sıra motorlar, İDO ve BUDO gemilere Kabataş’tan sefer yapabilecek. Ayrıca Turistik gemiler de yolcu indirip bindirebilecek. 2’ince etap tamamlandığında Kabataş Meydanı, İstanbullular için, deniz araçları, metro, füniküler, tramvay, otobüs gibi toplu ulaşım sistemlerinin entegre olacağı ve otoparkın yer aldığı çok önemli bir transfer merkezi olacak.

Kabataş Martı Projesi nin ilk etabı yarın açılıyor!

GÜNDE 210 BİN YOLCU KAPASİTELİ

Kabataş Transfer Merkezi günlük 210 bin yolcuya hizmete verecek. Vapurdan inen yolcular, meydandan 1 kat inerek otoparka, 2 kat inerek füniküler ve metro istasyonları ile otoparkın ikinci katına erişebilecek. Tramvaya ise, meydandan direk binilebilecek. Proje tamamlandığında, Kabataş Meydanı’nında deniz, kara ve raylı sistemler birbirine entegre olacak. Yeni iskeleler, Boğaz ve Marmara Gemi seferleri ile Kabataş – Mahmutbey Metro Hattı, Fünüküler Taksim – Kabataş Hattı, Kabataş – Bağcılar Tramvay Hattı, taksi ve dolmuşlarını entegre edecek.
 

Kabataş Martı Projesi nin ilk etabı yarın açılıyor!