Kadıköy'de konut fiyatları apartmanlarla birlikte uçuşa geçti!

Kadıköy'de konut fiyatları apartmanlarla birlikte uçuşa geçti! Kadıköy'de konut fiyatları apartmanlarla birlikte uçuşa geçti!

Kentsel dönüşümde aslan payını alan Kadıköy’de hem imar hem de çevre kirliliği oluştu. 35 katlı apartmanlar inşa edilen ilçenin sakinleri yatay mimari kararına uygun olarak az katlı bir Kadıköy’ün hayalini kuruyor.


Star Gazetesi'nde yer alan habere göre; kentsel dönüşümde aslan payını alan Kadıköy’de hem imar hem de çevre kirliliği oluştu. 35 katlı apartmanlar inşa edilen ilçenin sakinleri yatay mimari kararına uygun olarak az katlı bir Kadıköy’ün hayalini kuruyor. Tam bir şantiyeye dönen ilçede, Bağdat Caddesi ve civarıdaki dönüşüm öncesinde de yüksek olan konut fiyatları şimdilerde uçuşa geçti. Fenerbahçe, Suadiye, Feneryolu, Bostancı, Şaşkınbakkal, Erenköy ve Caddebostan gibi semtlerde deniz gören ya da Bağdat Cad-desi’ne yakın olan sıfır evlerin metrekare fiyatı 15 ila 20 bin TL arasında değişen fiyatlarla acılarını bekliyor. Mülklerin değerlenmesi en çok ev sahiplerini sevindirdi. 10 katlı 20 daireli bir binayı 3-4 milyon TL’ye mal eden müteahhitler de kendilerine kalan. 10 milyon TL’yi aşan kar marjından dolayı mutlu. Orta halli vatandaşın yaşam sürdüğü Sahra-ı Cedid, Kozyatağı, Üst Bostancı gibi semtlerde ise yeni evlerin metrekare fiyatları 10 bin TL’yi aştı.


35 KATLI BİNALAR


Son 5 yılda birçok binanın kentsel dönüşüme girdiği ilçede 25-35 katlı apartmanlara sıkça rastlamak mümkün. Daha uzun olma yanşma giren apartmanlar sebebiyle ilçede nüfus yoğunluğu arttı. Ancak, altyapı ve otoparklar yetersiz kalıyor. Akşam saatlerinde Kadıköy’ün tüm kaldırımları açık otoparka dönüştüğü için, yayalar yollarda yürüyerek kazaya davetiye çıkarıyor.

 

TAPUDA EKSİK BEYAN


Ancak, ilçede kira ve satış rakamlarında rakamlarında son 5 yılda yaşanan astronomik artışlar devletin hanesine vergi olarak yansımadı. Bir çok ev ile dükkanın el değiştirdiği Kadıköy’ün ünlü caddelerindeki milyon TL’lik evlerin fiyatları daha az emlak vergisi ödemek için ortalama 100-150 bin TL olarak gösteriliyor. Kadıköy’deki ev alım satımlarından yanlış beyan sebebiyle devletin zararının yüzlerce milyon TL olduğu hesaplanıyor.