Kadir Topbaş: Bir camide imzam olsun isterdim!

 Kadir Topbaş: Bir camide imzam olsun isterdim!İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş, 'Her mimarın gönlünden bir cami projesi çizmek geçer. Ben de bir cami projesinde imzam olsun isterdim' dedi


İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, her mimarın gönlünden bir cami projesi çizmek geçtiğini belirterek, ''Tabii ki ben de bir cami projesinde imzam olsun isterdim'' açıklamasında bulundu.


Topbaş, Çamlıca'ya yapılacak cami projesi için 50'ye yakın mimarlık bürosunun dosya aldığını ifade etti:


''Bu gayet iyi bir sayı, camiye katkı sunmak isteyenler var. Her mimarın gönlünden bir cami projesi çizmek geçer. Tabii ki ben de bir cami projesinde imzam olsun isterdim. Tabi cami projeleri biraz daha ihtisas istiyor. Mimarlıkta da ihtisas oluştu. Yani bir hastane, alışveriş projesi veya rezidans yapmak ihtisas alanı haline geldi. Cami mimarisi konusu da iyi bir deneyim gerektiriyor. Ama tecrübeli bir mimar, iyi bir araştırma yaptığı zaman kısa sürede değil, uzun soluklu bir çalışmayla işini başarabilir. Ülkemizde, cami mimarisinde uzmanlaşmış, başarılı mimarlarımız var. Onların da güzel işler çıkaracaklarına inanıyorum.''


AY SONUNDA YENİKAPI'DA İSTASYON KAZISI

Marmaray Projesi'nin en önemli aşaması olan Yenikapı kazı alanındaki çalışmalara ilişkin de bilgi veren Topbaş, 8 bin yıl önce kentte yaşayan insanların ayak izlerinin geçen yıl yapılan kazılarda bulunduğunu hatırlattı.


Ayak izlerinin bulunduğu katmanlardaki kazı çalışmalarının bitme noktasına geldiğini ifade eden Topbaş, Ağustos sonu itibarıyla Yenikapı'daki istasyon kazı noktasına girileceğini söyledi.


Dünya tarihinde bir belediyenin böylesine büyük bir arkeolojik kazı çalışması yürütmediğine ve bu kadar para harcamadığına dikkati çeken Topbaş, şöyle devam etti:


''İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak  Marmaray  çalışmalarına, büyük destek verdik. Bilimsel çalışma yürütülmesine de müsaade ettik. Çünkü Marmaray'ı kent için önemli görüyorum. Marmaray'da çalışmalar belirli noktaya geldi, Ağustos sonu itibarıyla istasyon kazılarına başlıyoruz. Şu anda Haliç Köprüsü'nün montajları devam ediyor. Levent istikametinden Taksim'e geçecek metronun Yenikapı'ya inmesi için o istasyonun bitmesi gerekiyor.


Çünkü o bölge İstanbul'da raylı sistemlerin düğüm noktası. Günde yaklaşık 2,5 milyon insan oradan geçecek. Düğüm noktası olarak kabul ettiğimiz bu bölge, doğu-batı, kuzey-güney aksının buluşma noktası ve önemli bir nokta. Bu nedenle Marmaray'ın bitirilmesi lazım.''

AA