18 / 08 / 2022

Kadir Topbaş'a İstinye Koyu soruşturması!

Kadir Topbaş'a İstinye Koyu soruşturması!

Bugün Aydınlık Gazetesi'nde çıkan habere göre Kadir Topbaş'a İstinye Koyu işgal soruşturması başlatıldı. Çıkan habere göre İstinye Koyu İBB tarafından 1 yıldır işgal edildiği gerekçesi ile Savcılık Kadir Topbaş'a soruşturma başlattı...İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından 1 yıldır işgal edilen İstinye Koyu, Başkan KadirTopbaş'ın başına dert açtı. Savcılık, Topbaş hakkında soruşturma başlattı Maliye Bakanlığı bünyesindeki Milli Emlak Genel Müdürlüğü'ne ait İstinye Koyu'ndaki Büyükşehir Belediyesi işgali sonunda yargıya taşındı. Yaklaşık 1 yıldır Büyükşehir Belediyesi'ne ait İSPARK tarafından işgal edilen ve etrafı tel örgülerle çevrilerek içine kaçak bina dikilen İstinye Koyu, Başkan Kadir Topbaş'ın başına dert açtı. 


Milli Emlak çaresiz kaldı! Milli Emlak Müdürlüğü'nün halka kapatılan koydaki işgali önlemek için Büyükşehir Belediyesi'ne ve Sarıyer Kaymakamlığı'na resmi yazılar yazdığı ve buna rağmen bugüne kadar koydaki haksız işgali bir türlü önleyemediği öğrenildi. 


Ancak olay bu kez de yapılan bir suç duyurusu üzerine savcılığa intikal etti. 

'Haksız kazanç elde ettiler1 İstinye Koyu'nun kıyı kesimindeki işgalin durdurulması ve işlenen hukuksuzluğun cezalandırılmasını isteyen bir grup vatandaşın şikayeti üzerine İstanbul Cumhuriyet Savcılığı olayla ilgili soruşturma başlattı. Avukat Necati Yıldırım aracılığıyla yapılan suç duyurusunda, halka ait olan İstinye Koyu'nun vatandaşların kullanımına açılması ve işgalin bir an önce sonlandırılması istendi. 


Şikayet dilekçesinde; Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İSPARK Genel Müdürü Mehmet Çevik, Boğaziçi İmar Müdürü Süleyman Hut, AKP Sarıyer İlçe Başkanı Hüseyin Özdemir ve İlçe Başkan Yardımcısı Salih Güzel hakkında "İstinye Koyu'nun (Eski Tersane Alanı) işgal edilmesi, imara aykırı kaçak yapı yapılması, işgal edilen alanda haksız kazanç elde edilmesi, kamu malının haksız kullanımı ve hazinenin zarara uğratılması, görevi kötüye kullanma" suçlarından işlem yapılması istendi. Suç duyurusunda, İstinye Koyu'ndaki kaçak binanın ve Ramazan ayında usulsüz bir şekilde kiraya verildiği iddia edilen dükkanların fotoğrafları da yer aldı. Şikayet üzerine harekete geçen İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığının, soruşturmayı 3'e bölerek her birini ayrı bir savcıya verdiği ve savcıların da şüphelilerin ifadesini almak için harekete geçtiği öğrenildi. 


İstinye Koyu Gazze'ye döndü! Maliye Bakanlığı'na bağlı Milli Emlak Müdürlüğü'ne ait İstinye Koyu deniz kısmı hariç kıyı şeridi olarak yaklaşık 30 dönümlük bir alandan oluşuyor. Koyun yarıdan fazlası yaklaşık 1 yıldır İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne ait İSPARK tarafından işgal edilmiş durumda. İSPARK'ın İstinye Koyu'nun deniz kısmında yaptığı "Teknepark ve Marina" yasal, ancak koyun kara yani kıyı şeridindeki işgal ise hiçbir izne dayanmıyor, mal sahibi Milli Emlak Miidürlüğü'nden bu konuda alınmış resmi hiçbir izin alınmadığı için kıyı şeridindeki işgal yasal değil. Milli Emlak Miidürlüğü'nden her hangi bir izin yada onay alınmadan yapılan işgal nedeniyle kurum, geçtiğimiz aylarda Sarıyer Kaymakamlığına ve Büyükşehir'e "işgalin önlenmesi ve koyun boşaltılması için" yazı göndermişti. Ancak bu yazılara rağmen koydaki işgal devam ediyor. İstinye Koyu'nun deniz kısmına Teknepark yapan İSPARK, hiçbir yasal izin olmadığı halde bu kez de koyun kıyı kısmında işgale başladı. Koyun yarısını jiletli tel örgülerle çeviren ve kapısına güvenlik koyan İSPARK, bununla da yetinmeyip koya kaçak bina dikti. Boğaziçi Öngörünüm Alanı'nda kaldığı halde yapılan kaçak bina halen İSPARK görevlilerince İSTMARİN adıyla kullanılıyor. 

Koya son olarak bir de lüks yatların ve teknelerin kullanması için kaçak akaryakıt istasyonu kuruldu. 


Ramazan ayında kiraya verdiler İstinye Koyu, Ramazan Ayı boyunca Ramazan etkinliklerine ev sahipliği yaptı, ancak bu kez de koyda usulsüz kiralama iddiaları ortaya atıldı. Büyükşehir Belediyesi'nin, Ramazan ayı etkinlikleri kapsamında İstinye Koyu'nun sadece 1 dönümünü 3 aylığına kiralamasını fırsat bilen AKP'liler, iddiaya göre koyun yaklaşık 10 dönümlük kısmını da usulsüz bir şekilde kiraya vermeye başladı. En düşüğü 5 bin liradan kiraya verildiği belirtilen onlarca dükkanın kira geliri yine AKP'lilerin cebine gitti. 


Aydınlık/Mustafa Gürbüz