Kadir Tümen: İzmir'de konut satın alımı yüzde 150 arttı!

Kadir Tümen: İzmir'de konut satın alımı yüzde 150 arttı! Kadir Tümen: İzmir'de konut satın alımı yüzde 150 arttı!

ERA Türkiye Franchise Geliştirme ve Satış Direktörü Kadir Tümen, İzmir'in yaşadığı gelişime dikkat çekerek, "Özellikle şehre olan göçün nitelikli olarak artması, şehri Ege Bölgesinin cazibe merkezi haline getirdi" dediEge Bölgesi Sanayiciler Odasında, ERA Türkiye'nin düzenlediği "Kentsel Dönüşüm ve Gayrimenkulde Yatırım Fırsatları Semineri" yoğun bir katılımla gerçekleşti. Gayrimenkul sektörünün temsilcilerini buluşturan seminerde, kentsel dönüşüm ve gayrimenkulde girişimcilik konuları masaya yatırıldı. 


"İzmir, konut sektöründe büyük potansiyel"  İzmir  ve bölgesinin son 10 yılda gayrimenkul hareketliliği konusunda dramatik gelişimler gösteren illerin başmda yer aldığını belirten, ERA Türkiye Grup Direktörü Kerem Emin Özçelik, gayrimenkul hareketliliğini olumlu yönde etkileyecek yegane faktörlerin başmda kentsel dönüşümün bulunduğunu ifade ederek, "İzmir Türkiye'nin üçüncü büyük kenti olarak konut sektörü açısından önemli bir geüşme potansiyeli taşıyor. Kentsel dönüşüm çalışmaları son zamanlarda ciddi hız kazandı. Kentsel dönüşüm, öncelikle şehir merkezindeki çarpık yapılaşma nedeniyle merkezde yoğunlaşacak ve paralel olarak diğer bölgeleri de tetikleyecektir. 


Yeşildere, Uzundere, Bayraklı, Bornova, Gaziemir, Örnekköy, Buca ve Balçova kentsel dönüşüm projelerinin en fazla yaşanacağı bölgeler olacaktır. İzmir'in kentsel dönüşüm çalışmalarında daha bilinçli ve statik davranması, İstanbul'da gerçekleşen bina bazlı dönüşüm yerine ada veya bölgesel dönüşüme yönelmesini sağlayacaktır. Bunun için de bilinçli ve etkili bir çalışma yürütülmesi gerekmektedir. Bunun yanında, dönüşüm çalışmalarının yoğunlaşması, gayrimenkul piyasasının hareketlenmesini sağladı" diye konuştu. 


Konut satın alımında yüzde 150'Iik artış ERA Türkiye Franchise Geliştirme ve Satış Direktörü Kadir Tümen ise, ERA Türkiye olarak hızlı bir gelişim gösteren İzmir'in önümüzdeki günlerde de bu gelişimini artırmaya devam ettireceğini düşündüklerini ve İzmir Bölgesini hassasiyetle takip ettiklerini belirterek, "Özellikle şehre olan göçün nitelikli olarak artması ve bu doğrultuda konut ihtiyacının artması ile ulaşım imkanlarının kolaylaşması, şehri Ege Bölgesinin cazibe merkezi haline getirdi. Son 10 yılda İzmir ilinde konut satın alım endeksi 21.12'den 50'ye yükselerek yüzde 150'lik bir gelişim gösterdi. Buna paralel 2003 yılında satış metrekare fiyatları ortalamada 800 TL iken günümüzde bu bedel yüzde 100'ün üzerinde bir artış ile bin 667 TL'ye ulaştı. Kiralamalardaki metrekare fiyatlarına baktığımızda ise yine 2003 yılında olan metrekare kiralama fiyatının 3.54 TL, 2014'te ise 7.54' e çıkarak yüzde 100'ün üzerinde katlandığını görmekteyiz. Geçmiş senelerde İzmir'de gayrimenkul yatırımcıları da yapmış oldukları yatırımların geri dönüş sürelerine bakıldığında karlı gözükmekteler. Nitekim bir gayrimenkulün kira çarpanı düşünüldüğünde geri dönüş süresi 22,64 yıl iken 2014e sonunda bu rakam 18.54 yıl" dedi. 


Yeni Ekonomi