Kağıthane Cendere Vadisi, konut, ofis, AVM yatırımlarına ev sahipliği yapacak!

Kağıthane Cendere Vadisi, konut, ofis, AVM yatırımlarına ev sahipliği yapacak!

Kağıthane bir yandan kamu diğer yandan özel sektör yatırımlarıyla dönüşüm sürecine girdi. Özel Proje Alanı olarak imar planları onaylanan Kağıthane Cendere Vadisi, konut, ofis, AVM yatırımlarına ev sahipliği yapacak...Hızla gelişen İstanbul'un birinci gündem maddelerinden biri kentsel dönüşüm. Kentsel dönüşüm projeleri özellikle kent içindeki çarpık yapılaşmanın ve eski sanayi alanlarının bulunduğu semtlere yeni bir çehre ve kimlik kazandırmayı hedefliyor. Deyim yerindeyse İstanbul'un tam ortasında kalan, Kağıthane Cendere Vadisi'de bir yandan kamunun diğer yandan özel sektörün yatırımlarıyla dönüşüm sürecine girdi. Bir dönem Türkiye'nin önde gelen sanayi tesislerine ev sahipli yapan Kağıthane Cendere Vadisi, yakın zamanda başlayacak ofis, otel, konut ve alışveriş merkezi yatırımları ve İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nde onaylanan 'Özel Proje Alanı' statüsüyle işin, eğitimin ve teknolojinin merkezi olacak. Geçmişte bölgede faaliyet gösteren Polisan, Hasel Halı, Ege Kimya, Rabak Bakır fabrikaları ve mermer atölyeleri yeni yerlerine taşınırken, faaliyet gösteren sınırlı sayıdaki tesisin de yakın zamanda boşaltılması bekleniyor. Kısa süre içinde başlayacak projeler arasında Tefken-OZ Gayrimenkul tarafından inşa edilecek ofis projesi, Polisan fabrikası yerine yapılacak ofis projesi, Eroğlu tarafından Kağıthane merkezde yer alan mermer atölyelerinin yerine yapılacak AVM projesi ile Sur yapının Hayat Kimya'ya ait arsaya inşa edeceği AVM projesi bulunuyor. Cendere Vadisi'nde ayrıca Nef markalı projelerle adını duyuran Timur Gayrimenkul, NEF Kağıthane 11 ofis ve konut projesine, bu güne kadar bir çok taahhüt projesine imza atan Bahadır İnşaat da ofis, konut ve ticari birimlerden oluşan yeni bir karma projeye başlamaya hazırlanıyor.

Timur Gayrimenkul'den NEF Kağıthane 11
Nef markasıyla konut projeleri üreten Timur gayrimenkul, Nef Kağıthane 11 projesine hazırlanıyor. Mart sonunda satışa sunulacak projede ön satışlara başlandı. Nef Kağıthane 11'de metrekare satış fiyatının 4 bin 100 TL olması bekleniyor. 2 konut ve 1 ofis bloğu olmak üzere 3 bloktan oluşacak Nef Kağıthane 11 projesinde 1+1 ile 4+1 arasındaki tiplerde konutlar yer alacak. Bir bloktaki rezidanslar ise uluslararası bir otel işletmesi tarafından işletilecek. Bir blokta ise ofisler yer alacak.

Özel proje alanı ilan edildi
Özel Proje Alanı ilan edilen Kağıthane Cendere Vadisi'ndeki 214 bin 708 metrekarelik alanı kapsayan proje için Kartal ve Küçükçekmece'de olduğu gibi uluslararası bir proje yarışması düzenlenecek. 102 bin metrekarelik alanda sergi alanları, el sanatları çarşısı, sanat galerileri, açık ve kapalı sinema, tiyatro-toplantı ve konferans salonları, film stüdyoları gibi kültür tesislerinin yanı sıra ticaret alanlarına yer verilecek. SİT etkileşim alanı içinde yer alan Cendere Vadisi'nde yapı yüksekliği 3 katı geçemeyecek. Kağıthane Belediyesi'nin hazırladığı Cendere Vadisi projesi, İBB Meclisi kararıyla 12 Ocak 2011 tarihinde onaylandı. Dere koruma kuşağı, park alanları olarak belirlendi. Cendere Vadisi'nin başlangıç noktası olan 1 pafta 168 parsel ile vadinin sonu olarak bilinen 16 pafta 6939 parseller arasında kalan 74 bin metrekarelik alanda kültür tesisleri, 28 bin 255 metrekarelik alanda da ticaret merkezi inşa edilecek. Ticaret merkezi olarak belirlenen alanlarda iş merkezleri, ofis-büro, çarşı, market, çok katlı mağaza, alışveriş merkezi, otel-motel ve konaklama tesisleri, lokanta, restoran, gazino gibi eğlence yerleri oluşturulacak. Ticaret merkezinde yönetim binaları, banka ve finans kurumları gibi ticari fonksiyonlar faaliyet gösterebilecek.

Boğaz'ın suyu Cendere'den Haliç'e akacak
Kağıthane Deresi'nden 10 kilometre yolculukla Boğaziçi'ne ulaşacak Boğaz suyu Sütlüce Mevki'inde Haliç ile buluşacak. Son 60 metre için çalışan İSKİ, haziran ayında Boğaz'dan Haliç'e su pompalayacak. İSKİ''nin hayata geçirdiği proje ile İstanbul Boğazı'nın temiz ve bol oksijenli suyu Sarıyer çayırbaşı Mevki'nden alınarak, yer altına inşa edilen dev tünelle Ayazağa'ya ulaştırılacak. Ayazağa'da yer yüzüne çıkacak İstanbul Boğazı'nın suyu, burada 23 metre terfi ettirilerek Kağıthane Deresi'ne verilecek. Bu şekilde İstanbul Boğazı'nın suyu Kağıthane Deresi'nde akmaya başlayacak. Projenin 21 Haziran'da tamamlanacağı belirtiliyor.

Sur Yapı, Outlet AVM projesine başladı
Sur Yapı, Kağıthane'de eski Cendere Caddesi üzerindeki Hasel Fabrikası arazisi üzerine inşa edeceği Outlet AVM projesine 2011 Ocak sonunda başladı. Altan Elmas, Kağıthane Outlet AVM projesinin tahmini olarak 225 milyon dolarlık bir yatırım olacağını kaydederek 'Burada 78 bin 500 metrekare kapalı alanda bir Outlet AVM yapıyor. Burası alışveriş merkezi için çok uygun bir yer. Bu bölgede başka bir alışveriş merkezi yok. Bu bölgedeki eski sanayi alanları da konut ve ticari yapılara dönüşüyor. Projeyi 2012 yılında tamamlayacağız' dedi. Sur Yapı, buradaki alışveriş merkezinde ana mağaza kiracısı olarak uluslar arası firmalarla görüşüyor. Toplam 26 bin metrekare kiralanabilir alana sahip olacak Kağıthane Outlet projesi 4 bodrum katı, zemin kat ve 4 normal kattan oluşuyor. Mağazalar, hipermarket, food court alanı, bowling salonu ve 10 sinema salonu bulunacağı outlet alışveriş merkezinde 700 araçlık da otopark yer alıyor.

Eroğlu Yapı, ofis projesine başlıyor
Eroğlu Yapı Kağıthane Cendere Vadisi'nde ofis projesi hazırlıklarını tamamlamak üzere. Mermer atölyelerinin bulunduğu 5 ayrı parselle kat karşılığı anlaşma yapan Eroğlu yapı, 10 dönümlük alana bir ofis ve alışveriş merkezi yapacak. Eroğlu inşaat SİT Etkileşim Alanı ilan edilen bölgenin yeni imar planlarının hazırlanmasıyla çalışmalarına hız verdi. Nitelikli ofislerin yer alacağı projede büyük ihtimalle Bauhause da yer alacak.

Tekfen Ofis Park gelecek yıl açılıyor
Tekfen Emlak Geliştirme Grubu Kağıthane'deki Ofis Park projesinde inşaatın yüzde 50'sini tamamladı. Mart 2012'de tamamlanacak projede satışlar devam ederken, kiralama çalışmalarına kısa süre içinde başlanacak. Yaklaşık 100 milyon dolarlık Ofis Park projesinde 27 bin metrekare ofis alanı yer alırken, 5 bin metrekarede de perakende alanı bulunuyor. Proje, Mimar Emre Arolat'ın imzasını taşıyor.

Nostaljik demiryolu yeniden canlanıyor
'7 Tepe 7 Tünel' projesi kapsamında Dolmabahçe-Kağıthane tünelini kullanıma açan İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ise Kağıthane'yi metroyla Beşiktaş ve Metris'e bağlamayı planlıyor. Levent-Maslak metrosu, Seyrantepe üzerinden Kağıthane'ye ulaşacak. Halen devam eden yatırımlar arasında ise Cendere Yolu'nun genişletilmesi ve Zincirlidere-Levazım otoyol tünel projesi dikkat çekiyor. Kağıthane'den Karadeniz'e kadar uzanan ve Birinci Dünya Savaşı'ndan sonra inşa edilen demiryolu hattı da yeniden canlandırılacak. Yapımını İBB'nin üstlendiği 'Kağıthane Tarihi Demiryolu' projesinin maliyetinin 100 milyon lirayı bulması öngörülüyor. Kağıthane'den Ağaçlı ve çiftalan'a kadar uzanacağını belirtilen demiryolu hattı turizm amaçlı kullanılacak. 62 kilometrelik yolda nostaljik turlar düzenlenecek.

İlk karma proje Bahadır İnşaat'tan
İstanbul'un ofis ve iş merkezi Maslak'a alternatif olarak planlanan Kağıthaene Cendere Vadisi'nin ilk karma projesi Bahadır İnşaat tarafından gerçekleştirilecek. 200 milyon dolarlık yatırımla ofis, konut ve ticari birimlerden oluşacak projede hazırlıklar son aşama. SAF Gayrimenkul'ün Akasya projesi, Yeşil İnşaat'ın İnnovia projesi ve çarmıklı Holding'in Ulus'taki Savoy projesinin de içinde yer aldığı 13 bine yakın konut üreten Bahadır İnşaat, bundan böyle kendi projelerini geliştirecek. Bahadır, proje arsasının TMSF tarafından el konulan Keçeli ailesine ait Rabak Bakır Fabrikasıolduğunu hatırlattı. Kağıthane projesinin 80 bin metrekare kiralanabilir ve satılabilir alana sahip ofis, konut ve ticaret alanlarından oluşan karma bir proje olduğunu belirten Bahadır, proje de su ve eğlence konseptinin ana tema olarak ön plana çıkacağını, mimari yapıda ve çevre düzenlemelerinde de Osmanlı kültüründen gelen unsurlara yer vereceklerini anlattı.

Hızla gelişen İstanbul'un birinci gündem maddelerinden biri kentsel dönüşüm. Kentsel dönüşüm projeleri özellikle kent içindeki çarpık yapılaşmanın ve eski sanayi alanlarının bulunduğu semtlere yeni bir çehre ve kimlik kazandırmayı hedefliyor. Deyim yerindeyse İstanbul'un tam ortasında kalan, Kağıthane Cendere Vadisi'de bir yandan kamunun diğer yandan özel sektörün yatırımlarıyla dönüşüm sürecine girdi. Bir dönem Türkiye'nin önde gelen sanayi tesislerine ev sahipli yapan Kağıthane Cendere Vadisi, yakın zamanda başlayacak ofis, otel, konut ve alışveriş merkezi yatırımları ve İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nde onaylanan 'Özel Proje Alanı' statüsüyle işin, eğitimin ve teknolojinin merkezi olacak. Geçmişte bölgede faaliyet gösteren Polisan, Hasel Halı, Ege Kimya, Rabak Bakır fabrikaları ve mermer atölyeleri yeni yerlerine taşınırken, faaliyet gösteren sınırlı sayıdaki tesisin de yakın zamanda boşaltılması bekleniyor. Kısa süre içinde başlayacak projeler arasında Tefken-OZ Gayrimenkul tarafından inşa edilecek ofis projesi, Polisan fabrikası yerine yapılacak ofis projesi, Eroğlu tarafından Kağıthane merkezde yer alan mermer atölyelerinin yerine yapılacak AVM projesi ile Sur yapının Hayat Kimya'ya ait arsaya inşa edeceği AVM projesi bulunuyor. Cendere Vadisi'nde ayrıca Nef markalı projelerle adını duyuran Timur Gayrimenkul, NEF Kağıthane 11 ofis ve konut projesine, bu güne kadar bir çok taahhüt projesine imza atan Bahadır İnşaat da ofis, konut ve ticari birimlerden oluşan yeni bir karma projeye başlamaya hazırlanıyor.

Timur Gayrimenkul'den NEF Kağıthane 11
Nef markasıyla konut projeleri üreten Timur gayrimenkul, Nef Kağıthane 11 projesine hazırlanıyor. Mart sonunda satışa sunulacak projede ön satışlara başlandı. Nef Kağıthane 11'de metrekare satış fiyatının 4 bin 100 TL olması bekleniyor. 2 konut ve 1 ofis bloğu olmak üzere 3 bloktan oluşacak Nef Kağıthane 11 projesinde 1+1 ile 4+1 arasındaki tiplerde konutlar yer alacak. Bir bloktaki rezidanslar ise uluslararası bir otel işletmesi tarafından işletilecek. Bir blokta ise ofisler yer alacak.

Özel proje alanı ilan edildi
Özel Proje Alanı ilan edilen Kağıthane Cendere Vadisi'ndeki 214 bin 708 metrekarelik alanı kapsayan proje için Kartal ve Küçükçekmece'de olduğu gibi uluslararası bir proje yarışması düzenlenecek. 102 bin metrekarelik alanda sergi alanları, el sanatları çarşısı, sanat galerileri, açık ve kapalı sinema, tiyatro-toplantı ve konferans salonları, film stüdyoları gibi kültür tesislerinin yanı sıra ticaret alanlarına yer verilecek. SİT etkileşim alanı içinde yer alan Cendere Vadisi'nde yapı yüksekliği 3 katı geçemeyecek. Kağıthane Belediyesi'nin hazırladığı Cendere Vadisi projesi, İBB Meclisi kararıyla 12 Ocak 2011 tarihinde onaylandı. Dere koruma kuşağı, park alanları olarak belirlendi. Cendere Vadisi'nin başlangıç noktası olan 1 pafta 168 parsel ile vadinin sonu olarak bilinen 16 pafta 6939 parseller arasında kalan 74 bin metrekarelik alanda kültür tesisleri, 28 bin 255 metrekarelik alanda da ticaret merkezi inşa edilecek. Ticaret merkezi olarak belirlenen alanlarda iş merkezleri, ofis-büro, çarşı, market, çok katlı mağaza, alışveriş merkezi, otel-motel ve konaklama tesisleri, lokanta, restoran, gazino gibi eğlence yerleri oluşturulacak. Ticaret merkezinde yönetim binaları, banka ve finans kurumları gibi ticari fonksiyonlar faaliyet gösterebilecek.

Boğaz'ın suyu Cendere'den Haliç'e akacak
Kağıthane Deresi'nden 10 kilometre yolculukla Boğaziçi'ne ulaşacak Boğaz suyu Sütlüce Mevki'inde Haliç ile buluşacak. Son 60 metre için çalışan İSKİ, haziran ayında Boğaz'dan Haliç'e su pompalayacak. İSKİ''nin hayata geçirdiği proje ile İstanbul Boğazı'nın temiz ve bol oksijenli suyu Sarıyer çayırbaşı Mevki'nden alınarak, yer altına inşa edilen dev tünelle Ayazağa'ya ulaştırılacak. Ayazağa'da yer yüzüne çıkacak İstanbul Boğazı'nın suyu, burada 23 metre terfi ettirilerek Kağıthane Deresi'ne verilecek. Bu şekilde İstanbul Boğazı'nın suyu Kağıthane Deresi'nde akmaya başlayacak. Projenin 21 Haziran'da tamamlanacağı belirtiliyor.

Kağıthane bir yandan kamu diğer yandan özel sektör yatırımlarıyla dönüşüm sürecine girdi. Özel Proje Alanı olarak imar planları onaylanan Kağıthane Cendere Vadisi, konut, ofis, AVM yatırımlarına ev sahipliği yapacak

Hızla gelişen İstanbul'un birinci gündem maddelerinden biri kentsel dönüşüm. Kentsel dönüşüm projeleri özellikle kent içindeki çarpık yapılaşmanın ve eski sanayi alanlarının bulunduğu semtlere yeni bir çehre ve kimlik kazandırmayı hedefliyor. Deyim yerindeyse İstanbul'un tam ortasında kalan, Kağıthane Cendere Vadisi'de bir yandan kamunun diğer yandan özel sektörün yatırımlarıyla dönüşüm sürecine girdi. Bir dönem Türkiye'nin önde gelen sanayi tesislerine ev sahipli yapan Kağıthane Cendere Vadisi, yakın zamanda başlayacak ofis, otel, konut ve alışveriş merkezi yatırımları ve İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nde onaylanan 'Özel Proje Alanı' statüsüyle işin, eğitimin ve teknolojinin merkezi olacak. Geçmişte bölgede faaliyet gösteren Polisan, Hasel Halı, Ege Kimya, Rabak Bakır fabrikaları ve mermer atölyeleri yeni yerlerine taşınırken, faaliyet gösteren sınırlı sayıdaki tesisin de yakın zamanda boşaltılması bekleniyor. Kısa süre içinde başlayacak projeler arasında Tefken-OZ Gayrimenkul tarafından inşa edilecek ofis projesi, Polisan fabrikası yerine yapılacak ofis projesi, Eroğlu tarafından Kağıthane merkezde yer alan mermer atölyelerinin yerine yapılacak AVM projesi ile Sur yapının Hayat Kimya'ya ait arsaya inşa edeceği AVM projesi bulunuyor. Cendere Vadisi'nde ayrıca Nef markalı projelerle adını duyuran Timur Gayrimenkul, NEF Kağıthane 11 ofis ve konut projesine, bu güne kadar bir çok taahhüt projesine imza atan Bahadır İnşaat da ofis, konut ve ticari birimlerden oluşan yeni bir karma projeye başlamaya hazırlanıyor.

Timur Gayrimenkul'den NEF Kağıthane 11
Nef markasıyla konut projeleri üreten Timur gayrimenkul, Nef Kağıthane 11 projesine hazırlanıyor. Mart sonunda satışa sunulacak projede ön satışlara başlandı. Nef Kağıthane 11'de metrekare satış fiyatının 4 bin 100 TL olması bekleniyor. 2 konut ve 1 ofis bloğu olmak üzere 3 bloktan oluşacak Nef Kağıthane 11 projesinde 1+1 ile 4+1 arasındaki tiplerde konutlar yer alacak. Bir bloktaki rezidanslar ise uluslararası bir otel işletmesi tarafından işletilecek. Bir blokta ise ofisler yer alacak.

Özel proje alanı ilan edildi
Özel Proje Alanı ilan edilen Kağıthane Cendere Vadisi'ndeki 214 bin 708 metrekarelik alanı kapsayan proje için Kartal ve Küçükçekmece'de olduğu gibi uluslararası bir proje yarışması düzenlenecek. 102 bin metrekarelik alanda sergi alanları, el sanatları çarşısı, sanat galerileri, açık ve kapalı sinema, tiyatro-toplantı ve konferans salonları, film stüdyoları gibi kültür tesislerinin yanı sıra ticaret alanlarına yer verilecek. SİT etkileşim alanı içinde yer alan Cendere Vadisi'nde yapı yüksekliği 3 katı geçemeyecek. Kağıthane Belediyesi'nin hazırladığı Cendere Vadisi projesi, İBB Meclisi kararıyla 12 Ocak 2011 tarihinde onaylandı. Dere koruma kuşağı, park alanları olarak belirlendi. Cendere Vadisi'nin başlangıç noktası olan 1 pafta 168 parsel ile vadinin sonu olarak bilinen 16 pafta 6939 parseller arasında kalan 74 bin metrekarelik alanda kültür tesisleri, 28 bin 255 metrekarelik alanda da ticaret merkezi inşa edilecek. Ticaret merkezi olarak belirlenen alanlarda iş merkezleri, ofis-büro, çarşı, market, çok katlı mağaza, alışveriş merkezi, otel-motel ve konaklama tesisleri, lokanta, restoran, gazino gibi eğlence yerleri oluşturulacak. Ticaret merkezinde yönetim binaları, banka ve finans kurumları gibi ticari fonksiyonlar faaliyet gösterebilecek.

Boğaz'ın suyu Cendere'den Haliç'e akacak
Kağıthane Deresi'nden 10 kilometre yolculukla Boğaziçi'ne ulaşacak Boğaz suyu Sütlüce Mevki'inde Haliç ile buluşacak. Son 60 metre için çalışan İSKİ, haziran ayında Boğaz'dan Haliç'e su pompalayacak. İSKİ''nin hayata geçirdiği proje ile İstanbul Boğazı'nın temiz ve bol oksijenli suyu Sarıyer çayırbaşı Mevki'nden alınarak, yer altına inşa edilen dev tünelle Ayazağa'ya ulaştırılacak. Ayazağa'da yer yüzüne çıkacak İstanbul Boğazı'nın suyu, burada 23 metre terfi ettirilerek Kağıthane Deresi'ne verilecek. Bu şekilde İstanbul Boğazı'nın suyu Kağıthane Deresi'nde akmaya başlayacak. Projenin 21 Haziran'da tamamlanacağı belirtiliyor.

Sur Yapı, Outlet AVM projesine başladı
Sur Yapı, Kağıthane'de eski Cendere Caddesi üzerindeki Hasel Fabrikası arazisi üzerine inşa edeceği Outlet AVM projesine 2011 Ocak sonunda başladı. Altan Elmas, Kağıthane Outlet AVM projesinin tahmini olarak 225 milyon dolarlık bir yatırım olacağını kaydederek 'Burada 78 bin 500 metrekare kapalı alanda bir Outlet AVM yapıyor. Burası alışveriş merkezi için çok uygun bir yer. Bu bölgede başka bir alışveriş merkezi yok. Bu bölgedeki eski sanayi alanları da konut ve ticari yapılara dönüşüyor. Projeyi 2012 yılında tamamlayacağız' dedi. Sur Yapı, buradaki alışveriş merkezinde ana mağaza kiracısı olarak uluslar arası firmalarla görüşüyor. Toplam 26 bin metrekare kiralanabilir alana sahip olacak Kağıthane Outlet projesi 4 bodrum katı, zemin kat ve 4 normal kattan oluşuyor. Mağazalar, hipermarket, food court alanı, bowling salonu ve 10 sinema salonu bulunacağı outlet alışveriş merkezinde 700 araçlık da otopark yer alıyor.

Eroğlu Yapı, ofis projesine başlıyor
Eroğlu Yapı Kağıthane Cendere Vadisi'nde ofis projesi hazırlıklarını tamamlamak üzere. Mermer atölyelerinin bulunduğu 5 ayrı parselle kat karşılığı anlaşma yapan Eroğlu yapı, 10 dönümlük alana bir ofis ve alışveriş merkezi yapacak. Eroğlu inşaat SİT Etkileşim Alanı ilan edilen bölgenin yeni imar planlarının hazırlanmasıyla çalışmalarına hız verdi. Nitelikli ofislerin yer alacağı projede büyük ihtimalle Bauhause da yer alacak.

Tekfen Ofis Park gelecek yıl açılıyor
Tekfen Emlak Geliştirme Grubu Kağıthane'deki Ofis Park projesinde inşaatın yüzde 50'sini tamamladı. Mart 2012'de tamamlanacak projede satışlar devam ederken, kiralama çalışmalarına kısa süre içinde başlanacak. Yaklaşık 100 milyon dolarlık Ofis Park projesinde 27 bin metrekare ofis alanı yer alırken, 5 bin metrekarede de perakende alanı bulunuyor. Proje, Mimar Emre Arolat'ın imzasını taşıyor.

Nostaljik demiryolu yeniden canlanıyor
'7 Tepe 7 Tünel' projesi kapsamında Dolmabahçe-Kağıthane tünelini kullanıma açan İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ise Kağıthane'yi metroyla Beşiktaş ve Metris'e bağlamayı planlıyor. Levent-Maslak metrosu, Seyrantepe üzerinden Kağıthane'ye ulaşacak. Halen devam eden yatırımlar arasında ise Cendere Yolu'nun genişletilmesi ve Zincirlidere-Levazım otoyol tünel projesi dikkat çekiyor. Kağıthane'den Karadeniz'e kadar uzanan ve Birinci Dünya Savaşı'ndan sonra inşa edilen demiryolu hattı da yeniden canlandırılacak. Yapımını İBB'nin üstlendiği 'Kağıthane Tarihi Demiryolu' projesinin maliyetinin 100 milyon lirayı bulması öngörülüyor. Kağıthane'den Ağaçlı ve çiftalan'a kadar uzanacağını belirtilen demiryolu hattı turizm amaçlı kullanılacak. 62 kilometrelik yolda nostaljik turlar düzenlenecek.

İlk karma proje Bahadır İnşaat'tan
İstanbul'un ofis ve iş merkezi Maslak'a alternatif olarak planlanan Kağıthaene Cendere Vadisi'nin ilk karma projesi Bahadır İnşaat tarafından gerçekleştirilecek. 200 milyon dolarlık yatırımla ofis, konut ve ticari birimlerden oluşacak projede hazırlıklar son aşama. SAF Gayrimenkul'ün Akasya projesi, Yeşil İnşaat'ın İnnovia projesi ve çarmıklı Holding'in Ulus'taki Savoy projesinin de içinde yer aldığı 13 bine yakın konut üreten Bahadır İnşaat, bundan böyle kendi projelerini geliştirecek. Bahadır, proje arsasının TMSF tarafından el konulan Keçeli ailesine ait Rabak Bakır Fabrikasıolduğunu hatırlattı. Kağıthane projesinin 80 bin metrekare kiralanabilir ve satılabilir alana sahip ofis, konut ve ticaret alanlarından oluşan karma bir proje olduğunu belirten Bahadır, proje de su ve eğlence konseptinin ana tema olarak ön plana çıkacağını, mimari yapıda ve çevre düzenlemelerinde de Osmanlı kültüründen gelen unsurlara yer vereceklerini anlattı.

Sur Yapı, Outlet AVM projesine başladı
Sur Yapı, Kağıthane'de eski Cendere Caddesi üzerindeki Hasel Fabrikası arazisi üzerine inşa edeceği Outlet AVM projesine 2011 Ocak sonunda başladı. Altan Elmas, Kağıthane Outlet AVM projesinin tahmini olarak 225 milyon dolarlık bir yatırım olacağını kaydederek 'Burada 78 bin 500 metrekare kapalı alanda bir Outlet AVM yapıyor. Burası alışveriş merkezi için çok uygun bir yer. Bu bölgede başka bir alışveriş merkezi yok. Bu bölgedeki eski sanayi alanları da konut ve ticari yapılara dönüşüyor. Projeyi 2012 yılında tamamlayacağız' dedi. Sur Yapı, buradaki alışveriş merkezinde ana mağaza kiracısı olarak uluslar arası firmalarla görüşüyor. Toplam 26 bin metrekare kiralanabilir alana sahip olacak Kağıthane Outlet projesi 4 bodrum katı, zemin kat ve 4 normal kattan oluşuyor. Mağazalar, hipermarket, food court alanı, bowling salonu ve 10 sinema salonu bulunacağı outlet alışveriş merkezinde 700 araçlık da otopark yer alıyor.

Eroğlu Yapı, ofis projesine başlıyor
Eroğlu Yapı Kağıthane Cendere Vadisi'nde ofis projesi hazırlıklarını tamamlamak üzere. Mermer atölyelerinin bulunduğu 5 ayrı parselle kat karşılığı anlaşma yapan Eroğlu yapı, 10 dönümlük alana bir ofis ve alışveriş merkezi yapacak. Eroğlu inşaat SİT Etkileşim Alanı ilan edilen bölgenin yeni imar planlarının hazırlanmasıyla çalışmalarına hız verdi. Nitelikli ofislerin yer alacağı projede büyük ihtimalle Bauhause da yer alacak.

Tekfen Ofis Park gelecek yıl açılıyor
Tekfen Emlak Geliştirme Grubu Kağıthane'deki Ofis Park projesinde inşaatın yüzde 50'sini tamamladı. Mart 2012'de tamamlanacak projede satışlar devam ederken, kiralama çalışmalarına kısa süre içinde başlanacak. Yaklaşık 100 milyon dolarlık Ofis Park projesinde 27 bin metrekare ofis alanı yer alırken, 5 bin metrekarede de perakende alanı bulunuyor. Proje, Mimar Emre Arolat'ın imzasını taşıyor.

Nostaljik demiryolu yeniden canlanıyor
'7 Tepe 7 Tünel' projesi kapsamında Dolmabahçe-Kağıthane tünelini kullanıma açan İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ise Kağıthane'yi metroyla Beşiktaş ve Metris'e bağlamayı planlıyor. Levent-Maslak metrosu, Seyrantepe üzerinden Kağıthane'ye ulaşacak. Halen devam eden yatırımlar arasında ise Cendere Yolu'nun genişletilmesi ve Zincirlidere-Levazım otoyol tünel projesi dikkat çekiyor. Kağıthane'den Karadeniz'e kadar uzanan ve Birinci Dünya Savaşı'ndan sonra inşa edilen demiryolu hattı da yeniden canlandırılacak. Yapımını İBB'nin üstlendiği 'Kağıthane Tarihi Demiryolu' projesinin maliyetinin 100 milyon lirayı bulması öngörülüyor. Kağıthane'den Ağaçlı ve çiftalan'a kadar uzanacağını belirtilen demiryolu hattı turizm amaçlı kullanılacak. 62 kilometrelik yolda nostaljik turlar düzenlenecek.

İlk karma proje Bahadır İnşaat'tan
İstanbul'un ofis ve iş merkezi Maslak'a alternatif olarak planlanan Kağıthaene Cendere Vadisi'nin ilk karma projesi Bahadır İnşaat tarafından gerçekleştirilecek. 200 milyon dolarlık yatırımla ofis, konut ve ticari birimlerden oluşacak projede hazırlıklar son aşama. SAF Gayrimenkul'ün Akasya projesi, Yeşil İnşaat'ın İnnovia projesi ve çarmıklı Holding'in Ulus'taki Savoy projesinin de içinde yer aldığı 13 bine yakın konut üreten Bahadır İnşaat, bundan böyle kendi projelerini geliştirecek. Bahadır, proje arsasının TMSF tarafından el konulan Keçeli ailesine ait Rabak Bakır Fabrikasıolduğunu hatırlattı. Kağıthane projesinin 80 bin metrekare kiralanabilir ve satılabilir alana sahip ofis, konut ve ticaret alanlarından oluşan karma bir proje olduğunu belirten Bahadır, proje de su ve eğlence konseptinin ana tema olarak ön plana çıkacağını, mimari yapıda ve çevre düzenlemelerinde de Osmanlı kültüründen gelen unsurlara yer vereceklerini anlattı.

BÜLENT AYTAC YOLDAşž/Sabah Emlak