Kağıthane Yahya Kemal'de dönüşüm başladı!

Kağıthane Yahya Kemal'de dönüşüm başladı!

Kağıthane Yahya Kemal Mahallesi sakinleri, bölgede başlatılan kentsel dönüşüm çalışmalarıyla konutlarının yenileneceği için sevinç yaşıyor.Kağıthane Yahya Kemal Mahallesi´nde 22 Nisan Pazartesi Günü saat 14.00 sularında Akıcı Sokak´ta istinat duvarının yıkılması sonucu toprak kayması meydana gelmiş, Kağıthane Belediyesi ve AFAD ekipleri olayın yaşandığı bölgeyi güvenlik çemberine alarak civarda yer alan bina sakinlerinin evlerinden tahliyesini sağladı. Kağıthane Belediyesi'nde yer alan habere göre, istinat duvarının yıkılmasından kısa bir zaman sonra alandaki 4 katlı bir bina çökerken hemen yanındaki bina ise güvenlik riski oluşturduğu gerekçesiyle belediye ekipleri tarafından kontrollü bir biçimde yıkılmıştı. Ekiplerin hızlı müdahalesi sonucunda evlerden vatandaşlar ve evcil hayvanlar zamanında tahliye edildiği için olayda hiçbir can kaybı veya yaralanma yaşanmamıştı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın koordinesinde Kağıthane Belediyesi'nin bölgede başlattığı dönüşüm çalışmaları kapsamında 123 bina riskli yapı olarak tespit edildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kararıyla daha sonrasında bölge riskli alan olarak ilan edildi ve sonra da kentsel dönüşüm çalışmaları bölgede hız kazandı.

Bugüne kadar kentsel dönüşüm kapsamındaki üç aylık sürede 40'ın üzerinde binanın yıkımı yapılırken evleri yıkılacak ya da yıkılan daire sahiplerine, Bakanlık tarafından taşınma ve kira yardımı da yapılıyor. Bu süreçte konut sahiplerine 36 ay bin 500 TL kira yardımı, kiracılara ise bir kereye mahsus olmak üzere 3 bin TL taşınma yardımı yapılıyor.

‘’Cumhurbaşkanımız Sağolsun Projeye Sahip Çıktı‘’

Bölgedeki konut sahiplerinden Enver Tanrıverdi isimli vatandaş; ‘’ 50 senedir bu mahallede yaşıyorum. Cumhurbaşkanımız sağolsun projeye sahip çıktı. Şu anda çalışmalar iyi gidiyor. Belediye Başkanımız da hemen hemen her gün buraya ekipleriyle, mimarlarıyla gelerek bizimle yakından ilgileniyor. ‘Ne kadar çabuk çıkarsanız o kadar süreci çabuk sonuçlandırırız’ diyor. Herkeste evlerini boşaltıyor. Süreçten memnunuz.’’ diye konuştu.

‘’Başkanımızın Söz Verdiği Şekilde Süreç Devam Ediyor’’

Bir diğer konut sahibi Mikail Molkoç ise; ‘’ Şu ana kadar her şey belediye başkanımızın söz verdiği şekilde devam ediyor. Nasip olursa, evlerimiz yıkıldıktan sonra yeni evlerimize kavuşmayı bekliyoruz. Devletimizin söz verdiği şekilde taşınma ve kira yardımlarını aldık. ‘’ dedi.

“Halk Olarak Biz Mağdur Olmadık”

Yıkılan binalardan birinde ikamet eden Abdullah Karahasan ise şu şekilde konuştu: “Yaklaşık üç ay önce, istinat duvarının kayması nedeniyle kentsel dönüşüm projesi başlatıldı. Bizde bu projeden çok memnunuz. Devletimizin sayesinde bizler de yeni evlerimizde oturacağız.  Devletimiz, buradaki proje ile çok iyi çalışmaktadır. Biz özellikle Kağıthane Belediye Başkanımız Mevlüt Öztekin’e çok teşekkür ediyoruz. Projeyle çok yakından ilgilenerek her gün gelip bakıyor. Valiliğimiz, bakanlığımız sayesinde çok güzel bir proje olacak. Halk olarak biz mağdur olmadık. Devletimiz bize her türlü yardımı yapıyor şu anda. Kurulan, Kentsel Dönüşüm Ofisi ile bize daha da çok yardım edildi. Ben de burada  otuyordum. Evlerimiz gerçekten çok kötü bir durumdaydı. İnşallah proje yapımında herkes memnun kalacaktır. Çünkü oturduğumuz evimiz değersiz bir evdi. Şimdi devletimizin buraya yapacağı proje ile hem evlerimiz değerli olmuş olacak hem de evimiz yenilenecek. Bir deprem olsa bu binalar başımıza yıkılacak bir durumdaydı. Şükürler olsun ki devletimiz sayesinde yenilenecek” 

Kağıthane'de 'riskli alan' ilanı!

Kentsel dönüşüm kira yardımı almak için gerekli şartlar neler?