08 / 08 / 2022

Kahta Kalesi'ndeki restorasyon çalışmalarında sona gelindi!

Kahta Kalesi'ndeki restorasyon çalışmalarında sona gelindi!

Nemrut Dağı tur güzergahında bulunan Kahta Kalesi'ndeki restorasyon çalışmalarında sona gelindi...Adıyaman'da, Kommagene Uygarlığı tarafından hayata geçirilen ve hakim bir tepeye konuşlu görünümüyle dikkati çeken Kahta Kalesi'ndeki restorasyon çalışmalarında sona gelindi.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, Nemrut Dağı tur güzergahında bulunan ve üç önemli medeniyetin izlerini taşıyan kale, Kahta ilçesi Kocahisar köyü yakınlarında yer alıyor.

Kommage Uygarlığı döneminde yazlık başkent olan Arsameia Antik Kenti ile beraber önemli bir idare merkezi şeklinde kullanılan kale, 1260'lı yıllarda Memlüklerin bölgeye hakim olmasıyla restore edilerek bugünkü son haline kavuştu.

Kahta Kalesi'nin içinde mescit, hapishane ve zindan, posta güvercinlerinin yetiştirildiği kule, sarnıçlar, kitabeler, hamam ve Kahta Çayı'na (Nymphaios) inen gizli su yolu bulunuyor.

- "Muhteşem bir savunma mimarisi örneği"

İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Ekinci, Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, 2011'de Kültür ve Turizm Bakanlığının hazırladığı restorasyon projesinin üç etapta uygulandığını belirtti.

Projenin birinci ve ikinci etabının tamamlandığını dile getiren Ekinci, şunları söyledi:

"Üçüncü ve son aşamasını da İpekyolu Kalkınma Ajansına hazırladığımız proje ve Bakanlığımız finansal destekleriyle yaptık. 25 güne kadar restorasyonu bitiriyoruz. Hemen ardından kaleyi ziyaretçilere açacağız. Son etapta yaklaşık 3,5 milyon lira harcamamız oldu. Kalenin restorasyonuna bugüne kadar yaklaşık 10 milyon lira harcandı."

Kaleye Roma, Selçuklu ve Memlükler tarafından eklemeler yapıldığını belirten Ekinci, şöyle konuştu:

"Kale muhteşem bir sanat eseridir. Kalede paganizm, Hristiyanlık ve İslami öğretilerin kalıntılarını çok net ve rahat şekilde görebiliriz. Burada muhteşem bir savunma mimarisi örneği var. Türkiye'de eşine az rastlanır, tek parça ana kaya üzerine inşa edilmiş 300-350 metre yüksekliğinde bir kale. Bu kale aynı zamanda Kommagene Uygarlığı'nın başkenti Arsemia ile arasında gizli bir yol yapılmak suretiyle, kraliyet ailesinin tehlike anında gelebildiği bir sığınak halinde inşa edilmiş."

Mustafa Ekinci, Nemrut Dağı'nı görmeye geleceklere Kahta Kalesi'ni ziyaret etmeden dönmemeleri tavsiyesinde de bulundu.