Kamu binaları yapı denetimden neden muaf?

Kamu binaları yapı denetimden neden muaf?

Kamu binalrının yapı denetimden muaf olup olmaması tartışılıyor. Adana Ekspres'te yer alan kamu binaları denetimleri hakkındaki haberin içeriğini aşağıda bulabilirsiniz. Kamu binaları yapı denetimden neden muaf?


Adana'mızda yapımı devam eden Sosyal Güvenlik Kurumu Bölge Müdürlüğüne ait inşaatta bir işçi vatandaşımızın ölümü ve üç inşaat işçimizin yaralanmasıyla sonuçlanmış bir çökme meydana gelmiştir. Mimarlar Odası  Adana  Şubesi olarak olay mahallinde yaptığımız inceleme neticesinde bu çökmenin kat betonu dökümü sırasında kalıp çakım hatasından dolayı ortaya çıkan kalıpta kayma nedeni ile bu kaza yaşanmıştır. Tamamı ile teknik hatadan dolayı ortaya çıkan bu çökmede inşaatta çalışan Zeki AKTAN isimli bir vatandaşımız ölmüş ve üç işçide yaralanmıştır. 

Bir inşaat kazası olarak zikredilen bu olay aslında teknik ihmal neticesi ortaya çıkmış bir felakettir. Ölüm ihmale bağlı bir cinayettir. Bu cinayetin bir nolu faili de 4708 sayılı yapı denetim kanunudur. Bu kanun kamu binalarının inşaat denetimini yapı denetim sistemi dışında tutarak tam bir denetimde boşluk yaratmış ve bu tür kazalara yasal mevzuatta zemin oluşturmuştur. 

Yapı denetim kanunlarının amacı can ve mal güvenliğini teminen imar planına fen, sanat ve sağlık kurallarına, standartlara uygun kaliteli yapı yapılması için proje ve yapı denetimini sağlamak ve yapı denetimine ilişkin usul ve esasları düzenlemektir. Ama ne yazık ki, 3194 sayılı imar kanununun 26. Maddesinde belirtilen kamuya ait yapı ve tesisler bu yapı denetiminden muaf tutulmuşlardır. 

Sonuç olarak bu yapının çökmesinin nedeni öncelikli olarak yapı denetimden muaf olması ve kontrol mekanizmasının sağlıklı işlev görmemesidir. Bu olayda ölen işçimizin ailesine başsağlığı, yaralanan işçilerimize de Mimarlar Odası olarak acil şifalar diliyoruz. 


Adana EKSPRES