Kanal İstanbul inşaatının son durumuna ilişkin önerge verildi!

Kanal İstanbul inşaatının son durumuna ilişkin önerge verildi!CHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, Kuzey Marmara Otoyolu inşaatıyla ilgili soru önergesi verdi. 


CHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, Kuzey Marmara Otoyolu inşaatıyla ilgili soru önergesi sundu. Ahmet Akın, "Aşağıdaki sorularımın Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Sayın Adil Karaismailoğlu tarafından yazılı olarak yanıtlanması hususunda gereğini saygılarımla arz ederim" diye konuştu.

Kanal İstanbul inşaatının son durumuna ilişkin önerge verildi!

CHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın'ın soruları:

1. Temeli atma töreni yapılan yer Kuzey Marmara Otoyolu’nun Nakkaş-Başakşehir kesiminin inşaatı mıdır? 

2. 26 Haziran 2021 tarihinde gerçekleştirilen tören ile temeli atıldığı belirtilen Kanal İstanbul'la ilgili bugüne kadar herhangi bir ihale yapılmış mıdır? 

3. Herhangi bir ihale yapılmamışsa, temel atma töreni neden Kanal İstanbul diye sunulmuştur? 

4. Kanal İstanbul’un maliyeti konusunda bir çalışma yapılmış mıdır? Yapıldıysa Kanal İstanbul’un maliyeti nedir? 

5. Kanal İstanbul'un yapımında kamu özel işbirliği yöntemi mi kullanılacaktır? 

6. Kanal İstanbul kamu özel işbirliği yöntemiyle yapılacaksa herhangi bir gelir garantisi anlaşması yapılacak mıdır? 

7. Temel atma töreni öncesi televizyon kanallarında yayınlanan reklam dolayısıyla harcanan para ne kadardır? Bu para hangi kurumun bütçesinden karşılanmıştır? 

8. Kanal İstanbul’un temel atma töreni olarak duyurulan etkinlikte neden Karayolları Genel Müdürlüğü'nün bayrakları yer almıştır. KGM bu projenin hangi aşamasında yer alacaktır? 

9. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan törende proje dolayısıyla vatandaşlardan ve kamu bütçesinden 5 kuruş çıkmayacağını söylemiştir. Ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan, aynı konuşma içerisinde “Para vermezseniz söke söke alırlar” demiştir. Bu durumda söke söke alınacak para kamu parası değil midir? 

Pınar Demircan/Emlakkulisi.com