03 / 12 / 2023

Kanal İstanbul Projesi bu yıl ihale sürecine girebilir!

Kanal İstanbul Projesi bu yıl ihale sürecine girebilir!

Başkan Topbaş projeyi değerlendirdi "Çevre etkileri dikkate alınmakta. Karadeniz'in Marmara'ya, Ege'nin Karadeniz'e etkileri gözden geçiriliyor. Yoğun bir çalışma var. Bu yıl bir ihale sürecine girebilir. Ama netleşmeyen bazı konular var" dedi.İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 3. boğaz köprüsünde devam eden çalışmaları 65 ülkenin büyükelçi ve konsolosları ile birlikte inceledi. Köprünün '0' noktasında, diplomatların köprünün Avrupa ve Asya tarafları arasındaki geçişleri renkli görüntülere sahne oldu.


İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 26 Ağustos'ta açılacağını ilan ettiği 3. boğaz köprüsünün Sarıyer Garipçe Köyü ayağında 65 ülkenin büyükelçi ve konsolosları ile kahvaltılı toplantıda bir araya geldi. Yavuz Sultan Selim adının verileceği açıklanan köprünün şantiyesinde kurulan platformda önce kahvaltı yapan yabancı temsilciler, daha sonra 3. Köprü'deki çalışmaları inceledi.


3. KÖPRÜ'NÜN AÇILMASIYLA 2. KÖPRÜ ŞEHİR İÇİ KÖPRÜSÜ OLACAK


3. köprü ve Kanal İstanbul gibi İstanbul'un geleceğini ilgilendiren mega projeler hakkında elçilere bilgi veren İBB Başkanı Kadir Topbaş, "3. köprü bir anıt yapı. İstanbul'a çok önemli katkı sunacak' diye konuştu. 3. Köprünün tamamlanması ile İstanbul trafiğinde rahatlama yaşanacağını belirten Topbaş, "Köprüden günde 40 bin TIR ve kamyon geçmekte, trafiği çok ciddi etkiliyor. Yavuz Sultan Selim Köprüsü devreye girdiğinde, Fatih Sultan Mehmet köprüsü İstanbul'a şehir içi köprüsü olarak hizmet verecek. Normal araç trafiğini göreceğiz, ağır taşıtlar kuzeye kayacak. Kenti rahatlatacak" ifadelerini kullandı. 3. köprünün çevre değerlendirilmesinin yapıldığını vurgulayan Topbaş, "Burada bazı noktalarda ağaçlar kesildi ama bunun belki on katı ağaç dikildi. Çevresi daha düzeni hale getirildi" dedi.


KANAL İSTANBUL İÇİN TEKNİK ÇALIŞMALAR HALA DEVAM ETTİĞİ İÇİN İHALE HENÜZ YAPILMADI


Kanal İstanbul'la ilgili bilimsel çalışmaları halen devam ettiğini belirten Topbaş, "Kanal İstanbul için yaklaşık bundan 2 yıl önce çalışma başladı. Hala ihale yapılmamasının sebebi güzergahlar üzerinde araştırmalar yapılıyor. Çevre etkileri dikkate alınmakta. Karadeniz'in Marmara'ya, Ege'nin Karadeniz'e etkileri gözden geçiriliyor. Yoğun bir çalışma var. Bu yıl bir ihale sürecine girebilir. Ama netleşmeyen bazı konular var" dedi. Kanal İstanbul'u çevresinde inşa edilecek yeni yapılara da değinen Topbaş, "Kanal İstanbul çevresindeki yeni yapılarda çok daha yoğunluk olmadan, çevreye saygılı, akıllı yapılar dediğimiz çevreci yapılarla mimari ortaya çıkartılacak. Kent yoğunluğu da kısmen boşaltarak kent içinde kullanılacak alanlar ortaya çıkartılacak" dedi.SabahHaber Star Gazetesi'nde şu şekilde yer aldı;


İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, ABD, Almanya, İngiltere, Fransa, Japonya, Çin, Afganistan, Bulgaristan, Rusya, Lübnan, Japonya İtalya, İspanya ülkelerinin aralarında bulunduğu 65 ülkenin büyükelçi ve konsoloslarıyla birlikte yapımı devam eden 3’üncü köprüde incelemelerde bulundu.


Köprünün, ortasında büyükelçilerle hatıra fotoğrafı çektiren Topbaş, ‘Mutluluğa bir adım’ diyerek, büyükelçilerin bir adım atmasını istedi. Sarıyer Garipçe Köyü’nde 65 ülkenin büyükelçi ve konsoloslarıyla kahvaltı programında bir araya gelen Topbaş, bir dahaki buluşmayı ise 3’üncü havalimanı şantiyesinde yapacaklarını söyledi. Konuşmaların ardından şantiyeyi gezen büyükelçiler, Topbaş ile birlikte Avrupa Yakası’ndan Asya kıtasına yürüdü. Topbaş, burada yaptığı konuşmasında 3’üncü havaalanı inşaatının 2018 yılı itibariyle bir bölümünün açılacağını ve 200 milyon ölçek kapasiteye kadar da çıkabileceği bilgisini verdi.


KANAL İSTANBUL İHALESİ BU YIL OLABİLİR


Kanal İstanbul Projesi’yle ilgili de önemli açıklamalarda bulunan Topbaş, “Kanal İstanbul ihalesinin yapılmamasının nedeni, güzergahlar üzerinde araştırmalar yapılmaktadır. Çevre etkileri dikkate alınarak, üniversitelerden görüş alınmaktadır” dedi. Topbaş, Kanal İstanbul’un üzerindeki bilimsel çalışmaların sonlandığında bu yıl belki ihale sürecine girebileceğini kaydetti.


İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nce düzenlenen etkinlikte, yapımı devam eden Yavuz Sultan Selim Köprüsü İBB Başkanı Kadir Topbaş tarafından görevli başkonsoloslara gezdirildi. Geziye ABD’nin İstanbul Başkonsolosu Charles Hunter ve İngiltere İstanbul Başkonsolosu Leigh Turner katıldı.


Star

Geri Dön