Kanal İstanbul'un imar planları değişti!

Kanal İstanbul'un imar planları değişti!Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Kanal İstanbul’un çevresine kurulması planlanan Yenişehir için hazırladığı imar planlarını yapılan itirazlar sonrasında değiştirme kararı aldı. 


Kanal İstanbul'un çevresine inşa edilecek Yenişehir'in, yapılaşmış mülkiyetli alanlardan meydana gelen ilk 3 etabı için hazırlanan ve 25 Mart 2021 tarihinde onay verilen imar planlarına, askı süresinde yapılan itirazlar onaylandı. Sözcü'den Özlem Güvemli'nin haberine göre; Çevre ve Şehircilik Bakanlığı itirazlar üzerine imar planlarını yenileyerek 16 Temmuz itibari ile yeniden askıya çıkardı.

Yol uzunluğu düşürüldü

Plan açıklama raporunda, Yeniköy ve Tayakadın’n yerleşik alan merkezlerinde ulaşım standartları revize edilerek yerleşim dokusunun korunmasına devam edileceği ifade edildi.

Yeniköy mahallesindeki yerleşik alanların, Kıyı Kanunu ve ilgili mevzuat dahilinde tekrardan değerlendirilip yeni kullanım kararları ve ulaşım standartı oluşturulduğu belirtildi. Tayakadın mahallesi merkezinden geçen 55 metrelik yol güzergahının, yerleşik alan merkezindeki mevcut konut özelliği korunacak biçimde yenilediği belirtildi. Tayakadın'ın kuzeyinde yer alan üniversite alanının bir kısmı açık ve kapalı spor tesisi olarak tasarlandı. Yeniköy Mahallesi'nden geçen 55.50 metre genişliğindeki yolun 25 metre olmasına karar verildi.

Ağaçlandırılacak alanlar mezar olabilecek 

Yeni plana göre yerleşik alanların etrafında ek ağaçlandırılacak alan için yeni kararlar alındı. Ağaçlandırılacak bölgeler görüş alınmak koşuluyla mezarlık olarak kullanılabilecek. Bu alanlara emsal 0.10, ibadet yeri hariç yükseklik 9.50 metre yapılaşma şartlarında bağımsız birim alanı 250 metrekareyi geçmemek koşuluyla defin işlemleri için idari tesis binaları, güvenlik binası, morg, gasilhane, otopark inşa edilebilecek. 

Planlama alanına 53 bin 648 metrekarelik ‘günübirlik tesis alanı’ dahil edildi. Bu alan, kıyı kenar çizgisinin sahil şeridinin ikinci 50 metresinin içinde olmasına karar verildi. 

Sosyal alanlar

Günübirlik tesis alanında;  kamping ve konaklama üniteleri bulunmayan duş, kafe-bar, golf alanları, fuar, su oyunları parkı, 20 metrekareyi geçmeyen sergi ve satış alanları olmasına karar verildi. Emsal 0.20, yükseklik 4.50 metre olarak belirlendi.

Baraj koruması 

Kanal ile ilgili plan notlarında revize  yapılarak "Su yolu alanı, baraj alanı; kanal koruma alanı da baraj mutlak koruma alanı niteliğinde ve kullanım amacı olarak da eşdeğer niteliktedir" notu eklendi.

 Kanal İstanbul

Nüfus çoğaldı

Yapılan değişiklik ile son duruma göre 1. etabı oluşturan yaklaşık 40 milyon metrekarelik alanın 16 milyon 300 bin metrekaresinde konut, ticari birim, otel, yat limanı gibi inşaat faaliyetleri gerçekleşecek 23.7 milyon metrekarelik alanda da eğitim alanları, yeşil alan, sağlık tesisi, ibaret alanı, yol, kanal ve orman bulunacak. 

‘Kanal’ için 4 milyon 799 bin metrekare ayrıldı. Daha önceki planda 112 bin 907 kişi olması beklenen nüfus 113 bin 974 kişiye çıktı.

Yerleşik alan içinde kalan sosyal donatı alanları planına dahil edildi. Kamu ve özel mülkiyetler tarafından uygulama yapılabilmesine imkan sağlamak ve uygulamada meydana gelecek belirsizlikleri ortadan kaldırmak için söz konusu plan notları iptal edildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Kanal İstanbul talimatı!