Kapadokya'da kaçak yapılaşmanın önüne geçilecek!

Kapadokya'da kaçak yapılaşmanın önüne geçilecek! Kapadokya'da kaçak yapılaşmanın önüne geçilecek!

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kapadokya'da oluşturulacak "Alan Yönetimi Başkanlığı" sistemiyle tüm kararların tek elden alınacağı ve bölgenin mekansal planlarının yeniden hazırlanacağı bir döneme geçileceğini ifade etti. Türkiye'nin tanıtım yüzü, dünyaca ünlü Kapadokya bölgesindeki "kaçak yapılaşma" sorunlarını çözüme kavuşturmak, kurallara uygun yapılarla bölgenin turizm potansiyelini artırmak üzere harekete geçen Bakanlık, bu kapsamda kurulacak "Alan Yönetimi Başkanlığı" sisteminde son aşamaya gelindiğini belirtti. 

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü öncülüğünde yasal altyapısı tamamlanan sistem hayata geçtiğinde 5 farklı kurumun aynı alanlarda yetki çakışması yaşadığı Kapadokya'da süreçlerin tek elden yönetildiği, sorunların hızla çözüme kavuşturulduğu yepyeni bir döneme başlanacka. 

Komisyon, bölgede yürütülecek tüm çalışmalarda ana karar mercisi olacak. Alan Yönetimi Başkanlığı sisteminde komisyon, Kapadokya'nın planlaması, alandaki tüm uygulamaların koordine edilmesi, tanıtımın gerçekleştirilmesi, gerekli finansman kaynaklarının sağlanması, müze ve ören yerlerinin düzenlenmesi gibi görevleri üstlenecek.

Bu süreçte yerel idareler altyapı, ruhsatlandırma gibi kendi yetkilerini kullanmaya devam edecek ama bu uygulamalar da komisyon tarafından denetimleri gerçekleştirilecek.

Böylelikle vatandaşların yapılaşmayla ilgili mağduriyetleri çözüme kavuşturulacak ve bölgede yatırım yapmak isteyenlerin başvuruları birçok kurumun gezilmesine gerek kalmadan tek elden sonuçlandırılacak.  

Kapadokya'nın "mekansal anayasası" yazılacak 

Sistemde komisyon aracılığıyla Kapadokya bölgesinin "mekansal anayasası" olarak da adlandırılabilecek planları sil baştan hazırlanacak. Bölgenin üst ölçek planlamasını yapacak komisyon, alanın yerleşimleri, gelişme eğilimleri, potansiyelleri ve mevcut sorunlarının belirlendiği mekansal stratejileri meydana getirecek. 

Kapadokya'da yapılan incelemeler sonucunda 5 ilçe, 10 belde ve 21 köyü içine alan bölgede 100'ün üzerinde kaçak yapının bulunduğu tahmin ediliyor.

30 yıllık sorun çözülecek 

Kapadokya'da yaşanan yapılaşma sorunlarının geçmişi 30 yıl öncesine kadar uzanıyor. Bölgede aynı alanlarda 5 farklı kurumun yetkili oluşu uzun bürokratik süreçleri de beraberinde getirirken kaçak yapılaşmanın da artmasına neden oluyor. 

Kapadokya'daki yeni yatırımlar da en iyi senaryoda 2, bölgenin yüzde 90'ına karşılık gelen, 5 kurumdan izin alınmasının şart olduğu en kötü senaryoda ise en az 8 yıllık süreçlerle karşı karşıya kalıyor. Alan Yönetimi Başkanlığı sistemiyle tüm bu problemlerin sona erdirilmesi hedefleniyor.