Kapalı Maraş'ın kilidi açılıyor!

Kapalı Maraş'ın kilidi açılıyor! Kapalı Maraş'ın kilidi açılıyor!

İngiliz Daily Mail gazetesi koronavirüs salgınının sona ermesinin ardından 46 yıldır kapalı olan KKTC’deki Maraş bölgesinin yeniden açılacağını belirtti. KKTC Hükümeti Türkiye ile birlikte şehri onaracak.Cumhurbaşkanı yardımcısı Fuat Oktay'ın da katıldığı KKTC'deki 'Hayalet şehir' Maraş için yapılan 'Kapalı Maraş Açılımı' toplantısından sonra yapılan envanter çalışmalarında sona gelindi. 

Sözcü'den Emin Özgönül'ün haberine göre; KKTC'nin Mağusa şehrinde yer alan ve 46 yıldır kapalı olan Maraş'ın yeniden imar edilerek dünya turizmine kazandırılması hedefleniyor. İngiliz Daily Mail gazetesi de koronavirüsü salgınının sona ermesinden sonra Maraş'ın yeniden açılacağını duyurdu. Güney Kıbrıs Rum Yönetimi bu girişime karşı çıkarken KKTC hükümeti, Türkiye ile işbirliği içinde şehrin onarımını başlatmayı amaçlıyor. 

VAKIF MALLARI

Bölgenin alt yapısının yenilenip imarı için, 10 milyar dolarlık bir yatırıma ihtiyaç olduğu öngörülüyor. Bölgede envanter çalışmalarında sona gelindi ve gayrimenkullerin büyük bölümünün KKTC'deki vakıflara ait olduğu tespit edildi. Maraş'ta Rum ve İngilizlere ait turistik otel ve konutlar ile arsalar yer alıyor. 

Maraş'ın açılması sürecinde mülklerin sahip ve mirasçılarından KKTC'deki Taşınmaz Mal Komisyonu'na başvurmaları gerekecek. AİHM'in onay verdiği komisyon, mülkiyet davaları için iade, takas ya da tazminat kararı veriyor. Maraş'ta işletmesi olan İngiliz, ABD ve Alman şirketlerine de aynı çağrı yapılacak, imara katkı karşılığı malları iade edilebilecek.

Maraş, 1974'deki Kıbrıs Barış Harekatı sonrası yerleşime kapandı ve Kıbrıs sorununun çözümünde pazarlık edilmeye başlandı. 

DÜNYA SOSYETESİ ORADAYDI

8 kilometre uzunluğunda kumsalı olan, Marilyn Monroe ve Sophia Loren'in de evlerinin yer aldığı ‘Hayalet Şehir' Maraş'ta 1974'e kadar Richard Burton, Brigitte Bardot, Elizabeth Taylor gibi ünlü isimler de tatil yapmıştı. İngiliz Kraliyet ailesine ait Golden Sands otelinin de bulunduğu Maraş'a yılda 750 bin turist geliyordu. Şehirde 10 bin yatak kapasiteli, 105 otel ile 100 eğlence merkezi, 4 bin 700 adet de konut mevcut. Şimdi yeniden eski günlerine dönecek.

Rum yetkili açıkladı: Maraş açılma safhasına geldi, engel olunmadı!

Kapalı Maraş'ın açılması için son aşamaya gelindi!