Çukurova Balkon

Kapalıçarşı restorasyonu başlıyor!

Kapalıçarşı restorasyonu başlıyor! Kapalıçarşı restorasyonu başlıyor!

Kapalıçarşı sonunda hak ettiği ihtişama kavuşuyor. Dünyanın en büyük restorasyonu olacak proje kapsamında 3 bin 150 dükkan baştan aşağı yenilenecek. Yağmurlarda akan çatı elden geçirilecek.


Kartal'ın hemen teslim en cazip sitesinde! 65 metrekare 299 bin TL!


Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, Kapalıçarşı Yenileme Avan ve Uygulama Projesi'nin onaylandığını belirterek, ilk olarak çarşının en büyük problemi olan altyapıyı onaracaklarını ve yönetim sorununu gidereceklerini anlattı. Dünyanın en büyük restorasyonu olacak proje kapsamında 3 bin 150 dükkanın baştan aşağı yenileneceğini ifade eden Demir, 3 etap halinde yapılacak ihaleler kapsamında önce 46 bin metrekarelik bölgenin ele alınacağını, ikinci etapta ise 8 han ve 635 dükkan, 3. etapta da 444 dükkanın restore edileceğini anlattı.


Demir, Kapalıçarşı'nın her tarafında çeşitli kablolar bulunduğunu ifade ederek, bunları yer altına alacaklarını söyledi.  En büyük problem olan ısıtma, soğutma ve havalandırma problemini de çözeceklerini anlatan Demir, sözlerini şöyle südürdü: "Düşük gerilimli internet hatlarının hepsini de bu sistemin içine dahil edeceğiz. Daha sonra da esnaf ve mülk sahipleri tarafından müdahale edilmiş ve süreç içerisinde Kapalıçarşı'ya zarar verebileceğini düşündüğümüz yerler elden geçirilecek. En sonunda da çatısı yapılacak."


PROJENİN YÜZDE 65'i TAMAMLANDI


Kapalıçarşı Esnaflar Derneği Başkan Vekili İsmail Yeşil, belediyeyle her çarşamba toplantıları olduğunu ve çalışmaların sürdüğünü söyledi. Toplantıda mal ve mülk sahipleriyle konuşmalar gerçekleştirildiğini dile getiren Yeşil, "Şu ana kadar 750'ye yakın esnafa ulaştık. Onlara planları tek tek anlatıyoruz. Projenin yüzde 65'inin bittiğini biliyoruz" ifadelerini kullandı.


'Akmasın' diye dua etmeyeceğiz'


Yeşil, Kapalıçarşı'nın dünyanın en çok turistin ziyaret ettiği yerlerden biri olduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti: " Bu saatten sonra da yağmurlarda 'akmasın' diye dua etmeyeceğiz. Bunun önünü kesmiş olacağız. Kapalıçarşı'nın altyapısı ve üstyapısı düzenlenecek. Yangına dayanıklı kablolar döşenecek. 

Başkanla görüşüyoruz. Tamirat ve onarımdan sonra da giriş çıkış saatleriyle ilgili düzenleme isteyeceğiz."


Akşam