Kapalıçarşı'yı Bahçeşehir'e taşıdı

Kapalıçarşı'yı Bahçeşehir'e taşıdı

20 milyon dolarlık yatırımla Kapalıçarşı'yı Bahçeşehir'e taşıdı.


Türkiye'de alışveriş merkezlerinin sayısı hızla artıyor. Son dönemde inşa edilen alışveriş merkezleri tarihi çarşılardan esinlenmeye başladı. Son olarak Avrupa İnşaat tarafından yapılan Verde Molino da bunlardan biri.  
 
İstanbul'un lüks semtlerinden Bahçeşehir'de inşa edilen alışveriş merkezinde tarihi Kapalıçarşı'ya benzer sokaklar ve Beyoğlu'nun çiçek pasajının bir benzeri yapıldı. 20 milyon dolarlık projede gençlerin ilgisini çekmek için tırmanma kayası ve buz pisti de unutulmadı. Alışveriş Merkezi, mimar Güray İnangil ve Cemal Hanadan tarafından tasarlandı. Merkezin toplam maliyeti yaklaşık 20 milyon dolar. İnşaata 2006 Mayıs'ında başlanmış olup 2008 Ekim sonunda açılması bekleniyor. 25 bin metrekarelik inşaat alanı üzerine yapılan AVM, 11 bin metrekare kapalı alana sahip. 122 dükkanın yer aldığı merkezde, 600 araç kapasiteli otopark var. Dükkanların en küçüğü 40 metrekare, en büyüğü ise 2.000 metrekare olarak belirlendi. Modern çarşı, altı farklı caddenin birleşmesinden meydana geliyor. Her caddenin ise kendine ait bir meydanı ve terası bulunuyor. Her avlu ve meydan, sokaklara ismi verilen çiçeklerle donatılacak. AVM'de hazır giyimden gıdaya kadar her alanda önde gelen markalar yer alırken, spor aktivitelerine de yer ayrıldı. Merkezde kurulacak tırmanma kayası İstanbul Üniversitesi'nin dağcılık kulübüne verilerek gençlerin hizmetine sunulacak. Buz pistinin büyüklüğü ise 300 metrekare. AVM'de yer bulan bir başka etkinlik ise Ekol Drama ve Sanatevi tarafından eğitimler verilmesi.

50 bin konut yapılacak

Alışveriş merkezinin yer aldığı Bahçeşehir II. Kısım bölgesindeki projeler tamamlandığında 50 bin konut ve 200 bin kişilik bir nüfus yoğunluğunun oluşması bekleniyor. Şu ana kadar projede bin 853 villa ve toplam 4 bin daire projelendirilerek yapımına başlandı. Projeyi yapan Avrupa İnşaat da Bahçeşehir'i yatırım alanı seçti. 28 yıldır inşaat alanında faaliyet gösteren şirketin bugüne kadar tamamladığı bazı projeler şunlar: Kardelen Evleri, Vadi Villaları, Avrupa Konakları, Yeşil Vadı Konakları. 
 
Zaman