24 / 05 / 2022

Kapıcının tazminatı nasıl hesaplanır?

Kapıcının tazminatı nasıl hesaplanır?

Posta köşe yazarı Tamer Heper'e gelen soruda 11 yıldır kapıcılık yaptığını söyleyen bir okuyucu ne kadar tazminat alacağını sordu. İşte o sorununu yanıtı...Posta köşe yazarı Tamer Heper'e gelen soruda 11 senedir kapıcılık mesleğini yaptığını söyleyen bir okuyucu, toplamda 70 daireye baktığını, cumartesi günleri akşam mesai saatine kadar çalıştığını, pazar günleri de sitenin ışıklarını kapattığını yazdı. Ne kadar tazminat alacağını merak eden okuyucu, akşamları çöpleri topladığını, hiç bir resmi tatilde izin kullanmadığını,sitenin kalması için konut tahsis ettiğini de sorusuna ekledi. İşte merak edilen o sorunun yanıtı....

Kapıcının tazminatı nasıl hesaplanır?

Posta yazarı Tamer Heper, okuyucusundan gelen soruya verdiği yanıtta tam bir rakam belirlenmenin mümkün olmadığını söyledi. Çalışanın hak ettiği ya da hak edeceği tazminat miktarını hesaplamak için bugün söylenecek rakamın pek bir önemi olmadığını söyleyen Heper, hesapların her ay farklılık göstediğini belirtti. Tazminatın hesaplanabilmesi için çalışan kişinin en son almış olduğu brüt ücretin de bilinmesi gerektiğini söyledi.

Son brtü ücret belli olmadığı için tazmina tutarı için bir rakam bildirmesinin mümkün olmadığını belirten Tamer Heper, kıdem tazminatı alacağına eklenmesi gereken bazı şeyler olduğunu da söyledi. Soru soran okuyucusunun ‘11 yıldır izin yapmadan çalışıyorum’ kısmının da alacağa eklenmesi gerektiğini söyleyen Tamer Heper, ayrıca izin kullanmadığı için çalışması ayrı olarak hesaplanacağını, yaptığı fazla mesainin de ayrı olarak hesaplanacağını söyledi.


Sigortasız kapıcı çalıştırılır mı?