26 / 06 / 2022

Karabağlar'a gençlik merkezi inşa edilecek!

Karabağlar'a gençlik merkezi inşa edilecek!

Karabağlar Belediyesi, Uzundere'de yaklaşık 32 dönümlük alanda gençlik merkezi yapacak. İçinde buz pateni pisti, voleybol ve basketbol sahası,yarı olimpik yüzme havuzu ve tenis kortunun olacağı tesis, iki yılda tamamlanacak...
Karabağlar Belediyesi, Uzundere'de yaklaşık 32 dönümlük alanda gençlik merkezi yapacak. İçinde buz pateni pisti, voleybol ve basketbol sahası, 2 bin seyirci kapasiteli futbol sahası, yarı olimpik yüzme havuzu ve tenis kortunun olacağı tesis, iki yılda tamamlanacak. Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu, "Gençlerin ve çocukların kötü alışkanlıklara yönelmeyip spor yapmaları, yeteneklerini geliştirmeleri için bu tesislerin sayısını artıracağım" dedi.


İzmir'de 480 bin nüfuslu en büyük ilçesi Karabağlar'ın spor tesisi ihtiyacı Uzundere'de yapılacak Gençlik Merkezi ile karşılanmaya çalışılacak. 13 amatör spor kulübünün yer aldığı ilçede antrenman yapılacak saha olmaması nedeniyle harekete geçen Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu, içinde buz pateni pisti, voleybol ve basketbol sahası, 2 bin seyirci kapasiteli futbol sahası, yarı olimpik yüzme havuzu ve tenis kortunun olduğu uygulama projesini hazırlattı, önümüzdeki günlerde ihalesi yapılacak tesisin iki yılda tamamlanması hedeflendi.


Selvitopu, spor tesisi sayısını artırmak için uygun yer arayışına odaklandıklarını belirterek, şunları söyledi: "Karabağlar'da Yeşilyurt dışında spor sahası yok. İlçemizde 13 amatör spor kulübü var. Kendi aralarında dernekleştiler. Buradan onlar da yararlanacak. Sağlıklı koşullarda modern bir saha olacak, atletizm yarışmaları da yapılabilecek. Projeyi hazırlarken ayrıntılı düşündük. Gençler tüm günü burada geçirebilecek. Çocuğunu getiren veliler de zamanı iyi değerlendirebilecek. Spor tesislerinin tümü Türkiye'deki standartlara uygun. Tesisi Uzundere Mezarlığı'nın arkasında yapacağız. Uzundere bölgesinin kentsel dönüşümü de yakında başlayacak. Ruhsat kestik, Büyükşehir Belediyesi kat karşılığı ihalelesini yapacak. Bölgenin çehresini değiştirecek, gençleri çocukları spora yönlendirecek, onları kötü alışkanlıklardan uzak tutacak bir tesis olacak. Tesisi yaparken maddi olarak Büyükşehir Belediyesi'nden destek alacağız. Çocuklarla gençlere konuşurken buz patenine büyük ilgi duyduklarını gördüm. O nedenle buz pateni pisti koyduk. Gösteri yapacak kadar büyük değil eğitim amaçlı olacak. Spor tesislerinin sayısını artırmak istiyoruz ama en büyük sıkıntı alan yer sıkıntısı. Şimdi, uygun yerler arayışına yoğunlaştık."RAKAMLARLA GENÇLİK MERKEZİ


Toplam alan 31 bin 280 metrekare

Kapalı spor salonu 7 bin 800 metrerare, 804 kişi (İçinde buz pateni pisti, voleybol ve basketbol sahası, soyunma odaları, WC, eğitim odaları, tribünler ve kafeterya yer alıyor) 

Futbol sahası ve tribün 2 bin 190 metrekare, bin 822 seyirci kapasiteli. Hakem odaları, ofisler, kurs odaları, depolar yer alıyor. 

Tenis kortu

Beş kulvarlı yarı olimpik yüzme havuzu. 

165 araçlık otoparkYeni Asır