Karşıyaka'da imar planı iptali!

Karşıyaka'da imar planı iptali! Karşıyaka'da imar planı iptali!

İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Karşıyaka Belediyesi'nin ortak yaptığı ilçenin en büyük planlama alanındaki işlemler iptal edildi.İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Karşıyaka Belediyesi'nin ortak yaptığı ilçenin en büyük planlama alanıyla ilgili önemli bir gelişme meydana geldi. Halk Gazetesi'nde yer alan habere göre; Karşıyaka Belediyesi tarafından yeni yönetimi ve yeni imar komisyonu Cumhuriyet, İnönü ve Örnekköy Mahallesi’nin bir kısmını kapsayan 136 hektarlık planlama alanındaki yapılan işlemleri iptal etti.

1/1000 ölçekli kentsel yenileme amaçlı revizyon imar planında, İmar Komisyonu tarafından yapılan incelemelerin ardından, “re’sen” bazı sorunların tespit edildiği, tespit edilen konular ve askı sürecinde plana yapılan itirazların dikkate alındığı,  planın uygulamaya geçirilmesinde sorunlar yaratacağı kaydedildi. Karşıyaka Belediyesi’nin İmar ve Hukuk Komisyonları tarafından da kabul edilen yeni düzenlemeye göre şimdiye kadar yapılan tüm işlemlerin iptali istendi.

MÜLKLERİN NE ŞEKİLDE KULLANILACAĞI BELLİ DEĞİL

Karşıyaka Belediyesi İmar ve Bayındırlık Komisyonu Başkanı Nilüfer Bakoğlu Aşık başta olmak üzere tüm komisyon üyelerinin imzaladığı iptal raporunda, planlama yapılırken eşitlik ilkesinin uygun olmadığı kaydedildi. Bazı parseller arasında dengesizliklerin ortaya çıktığı, belediyeye ait geniş arazi ve mülklerin nasıl/ne şekilde kullanılacağının da belli olmadığı kaydedildi.

ŞİMDİ NE OLACAK?

Karşıyaka Belediyesi’nin yeni yönetimi ve komisyonlar  İzmir  Büyükşehir Belediyesi’nin yeni yönetimi ve ihtisas komisyonları ile tekrar masaya oturacak. Ağırlıklı olarak gecekondu dışında çok katkı düzensiz yapıların da bulunduğu Cumhuriyet, İnönü ve Örnekköy Mahalleleri yeniden ele alınıp, değerlendirilecek. Yeni sürecin yıl sonuna kadar tamamlanması amaçlanıyor.