Kat mülkiyeti tapu harcı 2015!

Kat mülkiyeti tapu harcı 2015!Anagayrimenkuldeki bağımsız bölümler üzerinde kurulan mülkiyet hakkına kat mülkiyeti deniyor. Kat mülkiyetinin kurulabilmesi için gereken belgeler ile tapu dairesine müracaat ediliyor. Peki, kat mülkiyeti tapu harcı 2015 ne kadar?


Kat mülkiyeti tapu harcı 2015!

Tamamlanmış bir yapının kat, daire, iş bürosu, dükkan, mağaza, mahzen, depo gibi bölümlerinden ayrı ayrı ve başlı başına kullanılmaya elverişli  olanları üzerinde, o gayrimenkulün maliki veya ortak malikleri tarafından, Kanun hükümlerine göre, bağımsız mülkiyet hakları kurulabilir.

 

Anagayrimenkuldeki bağımsız bölümler üzerinde kurulan mülkiyet hakkına kat mülkiyeti deniyor. Kat mülkiyetinin kurulabilmesi için gereken belgeler ile tapu dairesine müracaat ediliyor.


Kat mülkiyeti müracaatı gayrimenkulün maliki veya bütün paydaşları tarafından yapılıyor. Aynı zamanda kat mülkiyeti tapu harçlarının da ödenmesi gerekiyor.


Peki, kat mülkiyeti masrafları nelerdir? kat mülkiyeti tapu harcı 2015 ne kadar?


2015 yılında kat mülkiyeti tesisi için ödenmesi gereken harçlar ortalama olarak şu şekilde:


Binalarda 2 - 10 bağımsız bölüme kadar: 267,50 TL

Binalarda 11 - 20 bağımsız bölüme kadar: 321,00 TL

Binalarda 21'den fazla bağımsız bölümlü yerler için: 347,50 TL

1 Bağımsız bölümlü 2 - 3 katlı binalar: 713,00 TL


Harç ödenedikten sonra dekont alınması halinde kat mülkiyeti projelerinin onaylanarak bir nüshasının resmi yazı ile birlikte tapu sicil müdürlüğüne gönderilmesi ve tapu dairesinde mülkiyet tapusunun alınması ile süreç sona eriyor.


Kat mülkiyeti sözleşmesi nedir?
Işıl Seren KESKİN/Emlakkulisi.com