Kayseri’ye 10 milyon TL'lik köprülü kavşak!

Kayseri’ye 10 milyon TL'lik köprülü kavşak! Kayseri’ye 10 milyon TL'lik köprülü kavşak!

Kayseri Büyükşehir Belediyesi, Şehit Tümgeneral Aydoğan Aydın’ın adını taşıyacak olan köprülü kavşağın temelini attı.

 

Ulaşım yatırımlarına hız kesmeden devam eden Kayseri Büyükşehir Belediyesi, Orgeneral Hulusi Akar Bulvarı’nda inşa edilecek olan köprülü kavşağın temellerini attı. Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’nin de katılımıyla gerçekleştirilen törene Şehit Tümgeneral Aydoğan Aydın’ın eşi ve çocukları da iştirak etti.

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, köprülü kavşağı 90 gün içinde tamamlayacaklarını söyledi. Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından Orgeneral Hulusi Akar Bulvarı ile Farabi Caddesi’nin devamına açılacak olan Şehit Tümgeneral Aydoğan Aydın Bulvarı’nın kesiştiği kavşağa, trafiğin kesintisiz akması için köprülü kavşak inşa ediliyor.

Köprülü Kavşağın temel atma törenine Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki ve Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik’in yanı sıra Vali Süleyman Kamçı, AK Parti Grup Başkan Vekili ve Ekonomi Eski Bakanı Mustafa Elitaş, Enerji ve Tabi Kaynaklar Eski Bakanı Taner Yıldız, Kayseri Milletvekili İsmail Tamer, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Ercan Teke, 12'nci Hava Ulaştırma Ana Üs Komutanı Tuğgeneral Selçuk Aygün, Şehit Tümgeneral Aydoğan Aydın’ın eşi Nuray Aydın ile çocukları Berkay ve Tuna Aydın, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik’in eşi İkbal Çelik, AK Parti İl Başkanı Hüseyin Cahit Özden, ilçe belediye başkanları, bürokratlar, oda ve dernek başkanları ile vatandaşlar katılım gösterdi.


“KAYSERİ’NİN EN BÜYÜK YATIRIMCI KURULUŞUYUZ”


Törende açıklamalar yapan Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, Kayseri’nin en büyük yatırımcı kuruluşu olduklarını dile getirerek, hizmet ve yatırımlara ara vermeden ve hız kesmeden devam ettiklerini belirtti. Alt yapıdan üst yapıya, yeşil alandan sosyal projelere kadar her alanda çok önemli yatırımlar yaptıklarını; ancak göreve geldiği ilk günlerde de vurguladığı gibi ulaşıma çok daha fazla ağırlık verdiklerini söyleyen Başkan Çelik, “Ulaşımda sadece şehrimizin bugününü değil geleceğini de düşünerek yatırımlar yapıyoruz. Yaptığımız planlamalar çerçevesinde gerçekleştirilen ve gerçekleştirilecek olan raylı sistem hatları, katlı kavşaklar ve alternatif yolların toplam proje bedeli 1 milyar 200 milyon TL’yi buluyor. Bu büyüklükteki bir yatırımın altına kolay kolay hiçbir belediye giremez. Ama biz Büyükşehir Belediyemizin gücü, bakan ve milletvekillerimizin desteği ve değerli hemşehrilerimizin güveniyle dev yatırımları ardı ardına hayata geçiriyoruz” diye konuştu.


Konuşmasında Kocasinan ve Mustafa Kemal Paşa Bulvarı’nda açılan ve yapımı devam eden köprülü kavşaklara da değinen Başkan Çelik, üç yıl gibi kısa bir süreye sığdırdıkları köprülü kavşak yatırımlarının bunlarla sınırlı olmadığını söyledi ve Şehit Tümgeneral Aydoğan Aydın Köprülü Kavşağı başta olmak üzere yeni köprülü kavşakların temellerinin bu yıl atılacağını dile getirdi. Farabi Caddesi’nin devamına açacakları ve Talas Yolu’na bağlayacakları caddeye Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nin oybirliğiyle Şehit Tümgeneral Aydoğan Aydın Paşamızın ismini verdiklerini dile getiren Başkan Çelik, “Açacağımız caddeyi Orgeneral Hulusi Akar Bulvarı’na bağlayacak olan köprülü kavşağa da Değerli Paşamızın adını verdik. Bu vesileyle Aydoğan Aydın Paşamızı rahmetle ve şükranla anıyorum. Aydın Paşamız Kayseri Komando Tugay Komutanı iken bu yolların açılmasına izin verilmesinde çok büyük gayret gösterdi. Bu anlamlı törenimizde değerli eşleri ve çocuklarının aramızda olmalarından büyük mutluluk duyuyorum” diye konuştu.


“10 MİLYON TL’YE MAL OLACAK”


Başkan Mustafa Çelik, temeli atılacak olan köprülü kavşağın uzunluğunun toplam 380 metre olacağını, üzerinde çift yönlü ikişer şerit taşıt yolu ile 12 metrelik raylı sistem yolunun bulunacağını belirtti.  Köprülü kavşağın maliyetinin çevre düzenlemeleri ile birlikte 10 milyon TL’yi geçeceğini ifade eden Başkan Mustafa Çelik, üç ayda çalışmaları tamamlayacaklarını söyledi. 


Törende açıklamalar yapan Enerji ve Tabi Kaynaklar Eski Bakanı Taner Yıldız da Tümgeneral Aydoğan Aydın’ın vatanını, milletini, dinini, diyanetini seven bir komutan olduğunu ve herkesin gönlünde iz bıraktığını söyleyerek, böyle bir yatırıma isminin verilmesi nedeniyle Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik’e teşekkürlerini sundu. Başkan Çelik’in açıkladığı ulaşım yatırımlarının Kayseri’de 1,2 milyar TL’ye ulaşmasının önemini de vurgulayan Yıldız, bu yatırımların Kayseri’yi daha vasıflı hale getirdiğini belirtti.