KDV muafiyeti kapsamına giren taşınmazlar!

KDV muafiyeti kapsamına giren taşınmazlar!

Binaların ilk tesliminde uygulanmak ve bedeli döviz olarak Türkiye’ye getirilmek kaydıyla KDV muafiyeti 1 Nisan'da başladı. Peki, KDV muafiyeti kapsamına giren taşınmazlar hangileridir?
1 Nisan'da konut veya iş yeri olarak inşa edilen binaların ilk tesliminde uygulanmak ve bedeli döviz olarak Türkiye’ye getirilmek kaydıyla KDV muafiyeti başlamıştı. Bu uygulama ile ilgili detaylar bugün yayımlanan tebliğ kapsamında yer aldı.


Çalışma veya oturma izni alarak altı aydan daha fazla yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarına (resmi daire ve müesseselere veya merkezi Türkiye’de bulunan teşekkül ve teşebbüslere bağlı olup adı geçen daire, müessese, teşekkül ve teşebbüslerin işleri dolayısıyla yabancı memleketlerde oturan Türk vatandaşları hariç), Türkiye’de yerleşmiş olmayan yabancı uyruklu gerçek kişilere, Kanuni ve iş merkezi Türkiye’de olmayan ve bir iş yeri ya da daimi temsilci vasıtasıyla Türkiye’de kazanç elde etmeyen kurumlara yapılan konut veya iş yeri teslimlerinde uygulanıyor.


Peki, KDV muafiyeti kapsamına giren taşınmazlar hangileridir? Her gayrimenkul için muafiyet uygulanıyor mu?


KDV muafiyeti kapsamına giren taşınmazlar

İstisna kapsamına konut veya iş yeri olarak inşa edilen binalar giriyor. Konut veya iş yerinin bu istisna kapsamında teslime konu edilebilmesi için; konut veya iş yeri olarak inşa edilen binanın yapı ruhsatının bulunması ve alıcıların kullanımına hazır vaziyette fiilen teslim edilmesi gerekiyor. 


Kat irtifakı kurulabilen konut veya iş yerlerinde ayrıca kat irtifakının kurulmuş olması gerekiyor. Yapı ruhsatında konut, dükkan, ofis, büro, rezidans, apart daire, devre mülk ve benzeri olarak tanımlanan konut veya iş yerleri istisna kapsamında değerlendiriliyor. İstisna uygulamasında, kat mülkiyeti kurulan konut veya iş yerlerinin tesliminde fiili teslimin tevsiki aranmıyor.
Işıl Seren KESKİN/Emlakkulisi.com