Çukurova Balkon

Kefeli 'mantar gibi türeyen AVM'lerden şikayetçi

Kefeli 'mantar gibi türeyen AVM'lerden şikayetçi Kefeli 'mantar gibi türeyen AVM'lerden şikayetçi

Gömlekte Türkiye'nin akla gelen ilk markalarından İbrahim Kefeli, perakende sektörüne küstü.


Kartal'ın hemen teslim en cazip sitesinde! 65 metrekare 299 bin TL!


Merhum işadamı Sakıp Sabancı'yı gazete reklamlarında kullanarak Bisse markasının imajını güçlendiren Kefeli'nin geçen yıl kardeşi ile yollarını ayırarak yarattığı "Kefeli" markası ile yüzü gülmedi. Kefeli, kendi adıyla açtığı Metrocity'deki ilk ve tek mağazasını beklediği performansı alamadığı için kapattı.

Kefeli, mağazacılık faaliyetini sona erdirmesini "alışveriş merkezlerinin mantar gibi türemesine" ve "markaların etik dışı fiyatlandırma yapmasına" bağladı. İki yıl boyunca mağazacılık yapmama kararı alan Kefeli, bu süre içinde sadece yurtiçi ve yurtdışına toptan satış yapmayı planlıyor. Hazırgiyimde artık hedefinin olmadığını da belirten Kefeli, "Çünkü toptan ürün satılan yerlerde bile sıkıntı var. Bu mesleği bir an için rolantiye aldım. Buzdolabına koymadım ama tel dolaba koydum. Bu piyasa beni küstürdü" açıklamasında bulundu.
 
Alışveriş merkezleri pastayı böldü

2007 yazında iş, sanat ve spor camiasından pek çok ünlü ismin katıldığı bir davette yeni markasının lansmanını yapan Kefeli, markanın üretim koordinatörlüğü görevine de kızı İrem'i getirerek, yeni bir aile başarı öyküsüne imza atmaya hazırlanıyordu. Ancak, Metrocity mağazasından sonra Kazakistan'da da mağaza açma planları yapan Kefeli'nin hayalleri suya düştü. Türkiye'deki tek mağazasını kapatan Kefeli'nin orta vadede mağaza açma düşüncesi yok. Yurtiçinde çeşitli mağaza zincirleri ve butikler bazında halen 70'e yakın satış noktası bulunan Kefeli'nin ürünleri yurtdışında ise Rusya, Güney Afrika ülkeleri, İran, Irak, Suriye, Dubai, Suudi Arabistan, Bahreyn ve Ürdün'deki bazı mağazalarda satışa sunuluyor. Kefeli, mağazacılığı bırakmasında, hem alışveriş merkezlerinin yanyana açılmasının, hem de markaların sezon ve indirim dönemlerindeki fiyatlandırma stratejisinin etkili olduğunun altını çizerek, şu değerlendirmede bulunuyor: "Kendi paramızla kendi pastamızı böldük, masrafı da ikiye katladık. Kiralar da aşağı ineceğine yukarı çıktı. Piyasadaki indirim oranlarını da anlamak mümkün değil. Bisse'den bu yana süregelen kalite ve etik fiyatlandırma anlayışını Kefeli markası ile de devam ettiriyoruz. Piyasadaki bazı markalar, indirim sezonunda yanıltıcı fiyatlarla tüketici karşısına çıkıyor. Fiyatlar sezonda katlanıyor, sonra yüksek oranlarda indirim yapılıyor. Yüzde 50 indirim yapanın maliyetini 4'le çarpması lazım ki diğer giderleri de hesaba katarsan maliyetini ancak kurtarsın. Bu da sezonda fiyatı iyice yükselttiğin anlamına gelir. Ben maliyetimi en fazla ikiyle çarpabiliyorum. 800 YTL'lik bir takım elbiseye en fazla yüzde 20 indirim yapabiliyorum. Diğeri benim açımdan etik değil."

Referans