Keleşoğlu yeni projelere hazırlanıyor!

Keleşoğlu yeni projelere hazırlanıyor!Keleşoğlu Holding 1 milyar dolar yatırımla kendi tarihinin en büyük projesini inşa ediyor. 4 bin 619 konutun yer aldığı Deniz İstanbul projesini ve şirketin hedeflerini Keleşoğlu Holding Yönetim Kurulu Üyesi Fuat Keleş’ten dinledik.


1978 yılından bu yana inşaat sektöründe faaliyet gösteren ve bugüne kadar 30’dan fazla dev projeyi tamamlayarak teslim eden Keleşoğlu Holding, kendi tarihinin en büyük yatırımını Büyükçekmece Yakuplu bölgesine yapıyor. 2012 yılında TMSF’den aldığı Eston Yapı’nın yarım bıraktığı projenin adını Denizİstanbul olarak değiştiren Keleşoğlu, Türkiye’nin en büyük sahil kasabasını inşa ediyor. Toplamda 1 milyar doların üzerinde yatırım yapılacak projede 4 bin 619 konut olacak. Ayrıca dünyaca ünlü bir otel zinciri, hastane, okul ve birçok sosyal alan da projede yer alacak. Keleşoğlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Keleş’in iki oğlu var. Patron Katı’na bu hafta büyük oğlu (28) Fuat Keleş’i konuk aldık. Aynı zamanda Dursun Keleş de (26) sohbetimize eşlik etti.  Yönetim Kurulu Üyesi Fuat Keleş, Patron Katı’na Denizİstanbul projesini ve hedeflerini anlattı. 28 yaşında genç bir yönetici olan Keleş’ten inşaat sektörünü ve projelerini dinledik. Firmanın Pazarlama ve Satış Koordinatörü Bilge Özdemir ise deneyimleri paylaştı.


- Keleşoğlu Holding’in kuruluş hikayesini anlatır mısınız?

1978 yılında Güzelce bölgesinde yazlık inşaatlar yaparak başladık. Babam, dedem ve kardeşler... 1987 yılında Florya bölgesinde lüks apartmanlar yapmaya başlıyorlar. Babam İstanbul Teknik Üniversitesi’nde okurken dedemden sermaye alıyor ve ilk inşaat işine böyle giriyor. Çok kaliteli işlere imza atarak şirketi büyütüyor. 2002 yılına kadar Florya’da 1.200 konut yapılıyor. Sonra Eyüp, Yenibosna ve Beylikdüzü olarak devam ediyor. Asıl işi büyütmemiz 2004 yılında sonra oluyor.  Florya’da Flyinn AVM’yi yapıyoruz. Sonrasında Capacity ikinci AVM işimiz oldu. Avcılar’da Pelican Mall, Metroport ve Historia gibi AVM’ler inşaa ettik. AVM yatırımları devam ederken konutlarda devam ediyordu. 2002’den 2016’ya kadar 30 proje teslim edildi. Bunların içinde bilindiklerden Ataköy Konakları var. 2007 yılında teslim edildi. Koru Florya projesini de yaptık. Autopia projesi de bizim büyük projelerimizden...


- En büyük projeniz Denizİstanbul. Bu projenin detayları nedir?

Sadece sıradan bir konut olarak bakmıyoruz Denizistanbul projesine. İstanbul’un en büyük sahil kasabası diyoruz biz buraya. Binaların az katlı olması, yatay yerleşim modeli olmasından dolayı insanlar tekrar çocuklarını bahçede oynarken görebilecek. Burada ata binebilecek. Site içinde yürüyüş yapabilecek. Yazın denize girebilecek. Teknesi varsa işten önce çıkıp balık tutabilecek. Kumsalın uzunluğu 1.5 kilometre. Sabah kahvaltısını marinanın üzerindeki restoranlarda yapabilecek. Biz Denizİstanbul’u TMSF’den aldık. Daha önce Eston Yapı burayı inşaa ediyordu. 75 milyon dolara bu projeyi aldık ama arsa değil. Biz firmayı aldık. Arsa şahısların. Kat karşılığı...


- Ne kadar yatırım yapılacak projeye

Toplamda bu projeye 1 milyar dolar yatırım yapılacak. Tamamı 2021 yılında teslim edilecek. 4 bin 619 konut var. 300 tane villa var. 20 ila 25 bin arası kişi yaşayacak. Kaliforniya tarzı yapılar olacak. Projenin her şeyi özenle yapılacak. Çok ince bir işçilik yapıyoruz. Bu bir tecrübe projesi. Çırak, kalfalık ve ustalık eseri gibi, işte Denizİstanbul ustalık projesi oldu. Ve bunu da tek başına yapıyoruz. Babam şunu söyler; bundan önce yaptığımız tüm projeleri unutun. Bu bizim en önemli projemiz. Bizim ismimize güveniyor insanlar. Henüz projeye başlamadan satış yaptık. Projenin kuzeydoğusunda 23 bin metrekare üzerinde büyük bir AVM olacak. Hemen altında bir hastane etabımız var. Sosyo kültürel alanlarımız var. Bir okul alanımız var. Projede satışa çıktığımız etapta 2+1 daireler 540 bin lira. 4+1 evlerimizde 1 milyon 245 bin lira. Projede bir otelimizde var. 200 odalı olacak. Yatay konseptte. Ünlü bir otel zinciri ile anlaşacağız. Projede ayrıca akıllı evlerde yapmayı planlıyoruz. Ortalama 6 ayda bir etabı satışa çıkaracağız. 


- Genç yaşta sorumluluk altına girmek nasıl bir durum?

Ben 28 yaşındayım. Bilgi Üniversitesi İşletme mezunuyum. Kardeşim Dursun da yine aynı üniversitede uluslararası işletme okudu. Eğitim hayatı boyunca başka meslek yapmayı düşünmedim. 8 yaşından beri babamla şantiyelerde gezerdim. Oyuncaklarım bile dozer ve kamyondu. Üniversite son sınıfta Kavacık’ta bir inşaata başladım. Kendim ilgilendim herşeyiyle. Eczacıbaşı Holding satınaldı orayı. Projeyi bitirip direkt sattım. Bu benim ilk projemdi. O zaman 23 yaşındaydım.


-  Yeni projeler olacak mı?

Bizim önümüzdeki altı ay içinde başlayacağımız bir projemiz var. Fikirtepe Kentsel Dönüşüm bölgesinde bir projemiz var. 350 konutluk bir projemiz olacak. Bunun dışında görüştüğümüz projeler de var. Fikirtepe’de  57 ada var, onlardan birini biz yapacağız. 4 emsal yoğunluğa sahip bir proje. Konut ve ticari ünitelerden oluşuyor. 26 katlı iki bina ve altında dükkanlar var. 80 milyon lira bir yatırım var. Önümüzdeki haziran ayında projeye başlayacağız.


BABAMIZ BİZİ İYİ YETİŞTİRDİ

- Boş zamanlarınız nasıl geçiyor ve babanız hakkında ne söylersiniz?

Kardeşim Dursun 26 yaşında ben ise 28 yaşındayım. Çalışmaktan pek boş vakit bulamıyoruz. Mart ayı geldi ama halen kayağa gidemedik. Kardeşim de bende iyi kayakçıyız. Üniversite zamanında her haftasonu giderdik. Babam bize hep çalışmayı aşıladı. Bizi hiçbir zaman kısıtlamadı. Vizyon sahibi olmamızı hep istedi. Ülkeye faydalı bireyler olmamızı arzular hep. Hep güçlü olanın haklı olmadığı, haklı olanın güçlü olduğu bir dünya diler ve bize de bunu nasihat olarak söyler. 


Pazarlama ve Satış Koordinatörü Bilge Özdemir İnsan burada yaşlanmak istiyor

Projenin Pazarlama ve Satış Koordinatörü Bilge Özdemir de uzun yıllar iş dünyasında tecrübe kazanmış ve son olarak Keleşoğlu Holding’te göreve başlamış. Özdemir’den hem Keleşoğlu hem de proje hakkında bilgi aldık. Özdemir şunları söyledi: “Keleşoğlu Holding bugüne kadar yaptığı birçok başarılı işe rağmen hep mütevazi bir yapıya sahip oldu. Bu projede şimdiye kadar edindiği tüm tecrübeyi aktardı. AVM, hastane, ofis konut her şey var burada. Yurt içi ve yurtiçinde sürekli tüketici eğilimlerini takip ederek ona göre pozisyon alıyoruz. Denizistanbul holdingin en büyük işi. Buradan ev alan insanlar yatırımdan ziyade yaşamak için alıyor. Burada yaşlanmaktan keyif alırsınız. Acil bir durumda hastaneniz ayağınızda. Keza eğitim kurumları veya misafiriniz geldi otelde konaklatın ya da otelden hizmet alın.”


Web: http://www.kelesoglu.com/


Star