04 / 02 / 2023

Ofton yeni projelere hazırlanıyor

Ofton yeni projelere hazırlanıyor

İstanbul'un eski yerleşim birimlerinden Kurtuluş'ta 30 gecekondu sahibi ile anlaşarak sivil bir kentsel dönüşüme imza atan Ofton İnşaat, bölgede yeni projelere hazırlanıyor.Ofton İnşaat Yönetim Kurulu üyesi Yusuf Şimşek, bir kaç hafta önce satışa çıkan Elysium Cool projesini gerçekleştirebilmek için Kurtuluş'ta 5 yıllık bir hazırlık süreci geçirdiklerini söyledi.

Kurtuluş'da ilk site yaşamı ve ilk çağdaş yaşam merkezi olma özelliğine sahip projenin sivil kentsel dönüşüme örnek gösterileceğine inanan Şimşek, "Burada İSKİ isale hatlarıyla yaşadığımız  sorunlardan, yaptığımız plan değişikliğinin yerel planlarla çakışmasına ve nihayetinde elinde tapusu olan gecekondu sahiplerini ikna etmeye kadar pek çok süreç yaşadık, ama bütün bunlara değdi" dedi.

210 daireli projenin yarısını sattıklarını anlatan Şimşek, gelecek yıl projeyi tamamladıklarında o bölgenin tüm çehresinin ve Hacıhüsrev'in hızla değişeceğini öne sürdü.

İstanbul'un merkezinde bu tür çirkin yapıların ortadan kalkması gerektiğini belirten Şimşek, bu tür projelerin orada yaşayanları mağdur etmeden gerçekleştirilebileceğini ama bu konuda yerel yönetimlerin müteahhitlerin önünü açmasını istedi. Şimşek, "Şehrin  merkezindeki yerler hem çok değerli, hem de şehrin genel görünüşünü etkileyen bölgeler. Buralarda eski binaların yıkılıp yerine yenilerinin yapılması için imar haklarının artırılması, bürokrasinin azaltılması gibi imkanlar getirilmeli" dedi.

Daha önce Şişli Bomonti'de Elysium Residence projesini gerçekleştiren şirket, şimdi de hemen bu projenin yanındaki alanda Elysium Cool isimli projesini gerçekleştirecek. Yeni yatırımlarını Şişli ve Beyoğlu bölgesine odaklayan Ofton İnşaat 6 ay sonra yine Bomonti'de 350 daireli Elysium Fantastic isimli bir projeyi hayata geçirecek.

Yönetim Kurulu Üyesi Yusuf Şimşek, bundan sonraki yatırımları için Şişli'de görüşmeleri süren arsalar olduğunu açıkladı. Şimşek ayrıca Taksim Beyoğlu tarafında 12 dönümlük bir arsanın da hazır durumda bulunduğunu, buraya büyük olasılıkla rezidans projesi yapacaklarını söyledi.

Yeni yatırımlarda önceliğin Elysium Fantastic'te olduğunu belirten Şimşek, "Bu proje Bomonti'de daha önceki projemize yakın bir yerde yapılacak. Babil'in Asma Bahçeleri gibi, her katta teras ve bahçeleri olacak. Benzersiz mimarisi ile yatay yapılaşma örneğini oluşturacak" dedi.

Elysium Residence projesini bitirdikten sonra Bomonti'de fiyatların dolar bazında ikiye katlandığını anlatan Şimşek, yeni projelerle de bölgenin rayiç değerlerine katkıda bulunacaklarını öne sürdü.

Şehir merkezindeki projelerin satış riski olmadığını ve hızlı satıldığını dile getiren Şimşek, ama buna karşılık trafik ve dar alandan dolayı inşaat zorluğu olduğunu söyledi. Beyoğlu ve Şişli bölgesinde nitelikli projelerle bölgenin rayicini artıracaklarını öne süren Şimşek'e göre, müşteri portföyünün yüzde 25'ini oluşturan yabancılar da şehrin merkezini tercih ediyor.

Kurtuluş'ta yarı açık yarı kapalı havuzlu site

Elysium Cool projesinde 7 bin 100 metrekarelik arsa üzerinde 5 blokta 62 metrekareden başlayıp 231 metrekareye kadar ulaşan toplam 210 daire bulunuyor. Fiyatlar 139 bin 500 dolardan başlayıp 413 bin 868 dolara kadar çıkıyor. Geniş iç bahçelerine yer veren projede İstanbul'da ilk olan yarı açık yarı kapalı ve ısıtmalı yüzme havuzu da bulunuyor. İnşaatı haziran ayında başlayan projede teslimat 2008 yılı Aralık ayında gerçekleşecek.

Ofton İnşaat, Trabzon'un Of ve Tonya ilçesinden gelen Abdülkadir Çınar, Yusuf Şimşek ve İsmail Altun isimli üç inşaatçı tarafından kuruldu.

SELMA ŞENOL/REFERANS
Geri Dön