Kent Konut projelerinde kişiye özel indirim iddiası!

Kent Konut projelerinde kişiye özel indirim iddiası!Kent Konut tarafından inşa edilen projelerde personele ve bazı kişilere özel indirim yapıldığı iddia ediliyor.


AKP'li Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nde “konut skandalı” patlak verdi. Belediyeye bağlı Kent Konut Genel Müdürü'nün konutları zenginlere “ekstra indirim” yaparak sattığı, bu nedenle kurumu zarara uğrattığı belirlendi. Konutların, halktan gizli tutularak indirimli olarak “belli kişilere” satıldığı tespit edildi. Yoksullar için yapılan konutların da, indirimli olarak personele satıldığı öğrenildi.


HALKTAN GİZLİ SATIŞ

Kent Konut'un hesaplarını inceleyen Sayıştay raporunda “Şirket Genel Müdürü tarafından, şirket menfaatleri gözetilmeden bazı kişilere yapılan ekstra indirimlerin, kurumun 2015 yılı bilançosunda 824 bin 645 TL eksik görülmesine neden olduğu tespit edilmiştir” denildi. Sayıştay, belediye şirketinin yaptırdığı konutları, halktan gizli tutarak belli kişilere el altından sattığını  da ortaya çıkardı. Raporda, “Ekstra Genel Müdür indiriminin yoğunlaştığı projeler; Tuana Evleri, Yıldız Konutları gibi üst gelir grubuna yönelik yapılan talep yoğunluğu yüksek olan projelerdir. Bu projelerde halka duyurulmadan belli kişilere ve birden çok daire için indirim yapılması kamuoyunda şirketin güvenilirliğini zedelemektedir” ifadelerine yer verildi.Kent Konut ise cevabında, yapılan uygulamanın “Satışları cazip hale getirme'' amaçlı olduğunu savundu ve ‘'Bu yolla bir yandan şirkete nakit girişi, diğer yandan da bir takım teknik sebeplerle diğer dairelere oranla satış şansı daha düşük dairelerin paraya çevrilmesi sağlanmıştır” denildi.Sözcü