Kentsel dönüşüm inşaat makineleri sektörüne katkı sağlayacak!

Kentsel dönüşüm inşaat makineleri sektörüne katkı sağlayacak!

Son yıllardaki kentsel dönüşüm projeleri ve çevre ülkelerdeki yeniden yapılanma faaliyetlerinin inşaat sektörüne olduğu gibi inşaat makineleri yedek parçası sektörüne de önemli katkı sağlaması bekleniyor.


OSTİM İş ve İnşaat Makineleri (İŞİM) Küme Koordinatörü Fevzi Gökalp, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sektörün küresel büyüklüğünün 300 milyar dolan aştığını, Türkiye'nin dünya ticaretindeki payının yüzde 2,5 civarında olduğunu söyledi. Türkiye'nin pazar büyüklüğü açısından Avrupa'da 4. dünyada da 11. sırada bulunduğunu anlatan Gökalp, "Kentsel dönüşüm projelerinin ve çevre ülkelerdeki yeniden inşa faaliyetlerinin sektöre yaptığı katkıyla gelecek 5 yıl içinde Avrupa'nın en büyük pazarı olabiliriz" dedi. Nihai ürün üretme konusuna da değinen Gökalp, kuruldukları günden bu yana küme üyelerinin ortak çalışmalarıyla iş makinesi üretme fikirlerinin olduğunu belirtti. Yakın zamanda bu konuda çalışmalara başlayacaklarını bildiren Gökalp, Çankaya Üniversitesinin de kendilerini; destek olacağım söyledi. Hafif iş makineleri ve yedek parça ihracatının geçen yıl itibarıyla 1,5 milyar dolar seviyelerinde gerçekleştiğini anlatan Gökalp, ithalatın 3 milyar dolar civarında olduğunu ifade etti. İhracat ürünlerinin ağırlıklı olarak yedek parça, ithalat mallarının ise nihai ürün olduğunu dile getiren Gökalp, bitmiş ürünün aynı zamanda katma değeri yüksek ve pahalı ürünler olmasının ithalat lehine farkı artırdığına dikkati çekti. Bu durumun yerli nihai ürün üretmenin önemini gösterdiğini kaydeden Gökalp, "Bizim buradan gönderdiğimiz ürünler yurt dışında ambalajlanıyor, etiketleniyor ve daha pahalıya tekrar ithal ediliyor. Bu durumun nedeni marka gücü" diye konuştu. 


KATMA DEĞER 


Başarılı taşanının, bitmiş ürünün katma değerini artıran önemli unsurlardan olduğunun altını çizen Gökalp, yedek parça üretiminde ise tasarımın ön plana çıkmadığını söyledi. En fazla ihracat yapılan ülkeler arasında Irak, Rusya ve Almanya'nın yer aldığım anlatan Gökalp, Türk Cumhuriyetleri ve Kuzey Afrika ülkelerinin de önemli alıcılar arasında yer aldıklarını belirtti. 


Küme üyesi firmaların Almanya dışındaki Avrupa ülkelerine de ihracat yapmaya başladıklarım dile getiren Gökalp, "ABD'ye dahi ürün gönderen üyelerimiz var" ifadesini kullandı. 1 ürkiye'nin, inşaat sektöründe dünyada güçlü konumda olduğuna dikkati çeken Gökalp, "Yurt dışındaki birçok projeyi Türk müteahhitleri alıyor. Bu da sektör için büyük bir avantaj. Bu projelerde daha kolay yer alabiliriz. Bunun da gayretini göstermek lazım" dedi. 


Günboyu