26 / 06 / 2022

Kentsel dönüşüm sigortayı büyütüyor!

 Kentsel dönüşüm sigortayı büyütüyor!

Mapfre Genel Sigorta Genel Müdür Yardımcısı Volkan Babür, kentsel dönüşümün sigortayı büyüteceğini söylüyor...Deprem riskinin ülkemizde göz ardı edilemeyecek risklerden birisi olduğunu belirten Mapfre Genel Sigorta Genel Müdür Yardımcısı Volkan Babür, deprem riski taşıyan konutların yıkılarak depreme dayanıklı hale getirilmesini amaçlayan kentsel dönüşüm hareketinin sigorta sektörü açısından iyi bir fırsat yaratacağını söyledi. Babür, Kentsel Dönüşüm Projesi’nin büyüklüğü hakkında yaklaşık rakamları şu şekilde açıkladı: “Türkiye’deki toplam konut stoğu 20 milyon adet, deprem yönetmeliğine uygun konut stoğu 5 milyon, acil olarak müdahale gerektiren konut adediyse 6 milyon adettir. Acil müdahale gerektiren konutların ortalama büyüklüğünün 90 metrekare olduğu varsayılırsa, bakanlıkça açıklanan metrekare birim fiyatları ile her bir konutun inşa etme bedelinin yaklaşık 45 bin lira olduğunu düşünebiliriz. Bu konutların yıkımı için de bir finansman gerekecektir. Bunun da konutun bedelinin yüzde 10-15’i olduğunu düşünelim. O halde bir konutun yıkılması, hafriyatının atılması ve tekrar inşaası için gereken finansman bedeli yaklaşık 50-51 bin lira olacaktır.  Biz hesabımızı 50 bin lira üzerinden yaparsak, 6 milyon konut için toplam proje maliyeti yaklaşık 300 milyar lira olacaktır. ”


SADECE KREDİ DEĞİL, KONUT DA SİGORTALANMAU’ 


VOLKAN Babür, "Bu projeyi destekleyecek olan banka ve diğer finans kurumları sadece verdikleri kredi miktarının sigortalanmasını değil, krediye konu teşkil eden malın sigorta tekniğine uygun olarak tamamının sigortalanmasının talep etmesini sağlamak gerekir Aksi halde sigortacıları teknik acıdan zorluklarla karsı karsıya bırakacaktır’’ diye konuştu. Dönüşüm hareketinin toplamda sigortalı adedine de katkısının cok ciddi olacağını vurgulayan Babür, özellikle 6 milyon adet müdahaleye muhtaç yapı stoğunun büyük bir kısmının kredili olarak rehabilite edileceğini, sigortalı adedinin gerçek manada kalıcı olmasa da belli bir dönem artmış gözükeceğini söyledi. 


Kentsel Dönüşüm Projesi sayesinde sigorta şirketlerinin daha önce hlc sigorta yaptırmamış kişileri sigorta mekanizması içine alabileceğini, ancak bunun cok kalıcı olmayacağını belirten Babür, “ insanların belli ekonomik varlığa ulaştıktan sonra kötü bir olay karsısında teminat almak amacı İle yaptıracağı sigortanın, kredi veren banka ve finans kurumlarının baskısı veya zoru ile gelişeceği söylenemez. Kentsel dönüşüm hareketine hayat sigortacılığı acısından bakıldığında İse, sigortalı adedinin kredi yapılma adedi ile orantılı olarak artabileceği söylenebilir’’ seklinde konuştu.


Star