Kentsel dönüşümde ölümcül tehlike: Asbest! 

Kentsel dönüşümde ölümcül tehlike: Asbest! Bina yıkımları sırasında toz dumanı ile ortaya çıkan asbest, kansere kadar birçok ölümcül hastalığa sebebiyet veriyor. Asbest Söküm Uzmanları Derneği, belediyelere asbestle mücadele konusunda çağrıda bulundu. 


Ülke genelinde kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında neredeyse 7 milyon yapının yıkılması planlıyor. Yıkılacak binalardaki asbest tehlikesi çoğu zaman göz ardı ediliyor. Yeni Akit'ten Göksel Çağlav'ın haberine göre; zmir Büyükşehir Belediyesi’nin İzmir’de meydana gelen deprem ve sonrasında hasarlı binaların yıkımı sırasında, yine CHP’li İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB)’nin Eyüpsultan’da kentsel dönüşüm için yaptıkları yıkımda, son olarak da Başkent’te CHP’li  Ankara  Büyükşehir Belediyesi’nin çökme tehlikesi  olan bir binanın yıkımı sırasında katil toza ilişkin hiçbir önlem almadıkları gözlemlendi. 

Kentsel dönüşümde ölümcül tehlike: Asbest! 

Asbest Söküm Uzmanları Derneği (ASUD) Ankara Büyükşehir Belediyesi’ni ve Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ı sosyal medya hesabından eleştirerek  “Maalesef defalarca çağrımıza rağmen Ankara Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyeleri asbestle mücadele etmiyorlar, bilgisizlikleri nedeniyle ortama asbest ve tehlikeli madde yayılıyor” ifadelerine yer verdi.

Kentsel dönüşümde ölümcül tehlike: Asbest! 

ASUD Başkanı Mehmet Şeyhmus Ensari, geçtiğimiz günlerde Ankara’da İleri Mahallesi’nde istinat duvarının yıkılması sonucu çökme tehlikeli geçiren binaların yıkımı ile ilgili olarak da tedbir alınmadığını söyleyerek “Bu yıkım sırasında oluşan tozlar gerekli çalışmalar yapılmadığı için kanserojen olarak bilinen ASBEST gibi civa gibi kurşun gibi kadmiyum gibi tehlikeli atık maddelerin ortaya çıkmasına sebep oluyor. Belediyeler, duyarsızlıkları nedeni ile halkımızın sağlığını tehlikeye atmışlar ve kronik solunum hastalıklarına ile kanser gibi ciddi rahatsızlıklara sebebiyet vermişlerdir. Bu konu hakkında söz konusu belediyelerimize birçok kez çağrıda ücretsiz yardımcı olabileceğimizi söyledik” şeklinde konuştu.

Asbest nedir?  

Asbest ya da amyant, lifli yapıda kanserojen bir mineraldir. Silisyumun sodyum, demir, magnezyum ve kalsiyumla oluşturduğu ısıya, aşınmaya ve kimyasal maddelere çok dayanıklı, lifsel mineral yapısında hidrate silikatlardır. 


Dönüşümde 'asbest' tehlikesi!