Kentsel dönüşümde takas önerisi!

Kentsel dönüşümde takas önerisi! Kentsel dönüşümde takas önerisi!

Bursa’nın İmar, çevre, kültür ve ekonomi alanında faaliyetlerini yürüten Yeşil Bursam Derneği’nin olağan genel kurulu toplandı. Toplantıda, kentsel dönüşüm projelerinde takas sistemi konuşuldu.


Yeşil Bursam Derneği’nin olağan genel kurul toplantısı gerçekleşti. Abdullah Karadağ, Haluk Çaruk ve Ayfer Yiğit’in pan kurulunun bulunduğu genel kurulda konuşma yapan Başkan Muharrem Karabulut, son 10 yıl içinde yaptıkları çalışmalar ve dernek faaliyetleriyle ilgili bilgiler verdi. 

Bursa Haber Gazetesi'nde yer alan habere göre, ülkemizde tanıtılması, balkanlarda tanıtılması ve dünyaya tanıtılmasına yönelik Avrupa Birliği Ulusal Ajans Destekli, TİKA Destekli, Yurt Dışı Türkler ve Akraba Toplulukları, Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın verdiği desteklerle 10 ayrı uluslar arası proje gerçekleştirdiklerini söyleyen Karabulut, çalışmalar kapsamında 2015 yılında Avrupa Birliği’nin Kültürel Hizmet ödülünü kazandıklarını açıkladı. 

 Yeşil Bursam Derneği’nin başta kent ve çevre çalışmaları, imar çalışmaları olmak üzere gençlik projeleri, kültürel çalışmaları ve projeleriyle hizmetlerine devam edildiğini söyleyen Karabulut, Bursa’nın uzun süredir gündeminde olan kanayan yarası kentsel dönüşüm çalışmaları için yeni bir öneride bulundu.

 

KENTSEL DÖNÜŞÜMDE TAKAS SİSTEMİ

Nilüfer'de süren kentsel dönüşüm projelerinin mahkemelik olduğunu anlatan Muharrem Karabulut, şunları söyledi: “Kentsel dönüşüm iyi niyetle başlanıldı ama şimdi kangren hale gelmek üzere olan bir projelendirme oldu. Mahkemelerin, yüksek katkı ve emsallerinden çok fazla yapılaşma nedeniyle pek çok kentsel dönüşüm projesi hakkında iptal kararları vermesi, hak sahiplerine ve bu bölgede çalışma yapan müteahhitlerden konut satın alanları mağdur etti. Bazı müteahhitler, güle oynaya imza attıkları kentsel dönüşüm projelerini şimdi devir edebilmenin yollarını arıyorlar. Bu sonuç, kentsel dönüşüm projelerinin yürütülmesinde sakıncalar bulunduğunun göstergesidir. Aynı zamanda, kentsel dönüşüm için eski bina stoklarının bulunduğu ve deprem riski taşıdıkları söylenilen mahallelerde, özellikle kent merkezindeki mahallelerde herhangi bir proje geliştirilmedi. Nilüfer bölgesindeki kentsel dönüşüm amaç dışına çıkıp, rantsal dönüşüm haline geldiğine dair siyasiler arasında karşılıklı suçlamalar var. Bizim, Yeşil Bursam Derneği olarak önerilerimiz, öncelikle kent merkezindeki kentsel dönüşüm planları ve projelerinin geliştirilmesidir. Bunun içinde mahalli idarelerin yöneticileri, belediye başkanları ile 31 Mart seçimlerinden sonra yeni seçilip göreve başlayacak olan belediye başkanlarına sesleniyoruz, kentsel dönüşümde takas sistemi getirilmeli, geliştirilmeli. “

VER EVİNİ AL DAİRENİ

Müteahhitlerin elinde bulunan yapı stoklarından daire verilmesi ve teklif edilmesi, hak sahiplerinin de bu teklifleri kabul etmesiyle dönüşümün hızlanacağını vurgulayan Karabulut, “Bursa’nın pek çok bölgesinde ekonomik ömrünü tamamlamış ve riskli sınıfta olan binalarımız var. İnsanlarımız bu binalarda yaşıyorlar. Tehlike büyük. Can ve mal güvenliği için ve Bursa’nın kent merkezinde kentsel dönüşüm başlatılması için müteahhit firmaların bir araya gelip havuz oluşturmasını istiyoruz. Böylece, kentin başka bölgelerinde bu müteahhitlerin inşa ettikleri binalar ile dönüşüm gerektiren binaların takas edilmesi hem mağduriyetleri önler hem de kentsel dönüşümün kent merkezinde başlatılmasına yol açar. Bir başka güzel gelişmesi ise müteahhitlerin ellerinde biriken yapı stokların eritilmesine yol açar. Bankaların da finans destekleriyle inşaat sektöründe arzu edilen canlanma sağlanmış olur” diye konuştu.

VEKİL ÖDÜNÇ’TEN DESTEK

Yeşil Bursam Derneği’nin yaptığı önerinin değerlendirilmesi gerektiğini söyledi. Kendisinin de Yeşil Bursam Derneği’nin yönetim kurulu üyesi olduğunu belirten AK Parti Bursa milletvekili Atilla Ödünç, “Kentsel dönüşüm konusunda Bursa’da gerçekten belli güç odakları arasında sıkıntılar yaşanıyor. Uygulanan yüzde 0.50 destek ise bazı belediyeler tarafından plan notlarıyla amacından saptırıldı. Kentsel dönüşüm ise kent merkezinde bir türlü başlayamadı. Bu öneriden yola çıkılıp, arzu eden ve istekli vatandaşlarla, hak sahiplerinin yatırımcılarla anlaşması, sorunun çözümüne yardımcı olabilir” ifadelerini kullandı.